02.10.2000 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Systém EKO-KOM se stará již o třetinu obalového odpadu

Výrobci a dovozci obalů a obalových materiálů jsou podle zákona 125/97 Sb., o odpadech a podle s ním související vyhlášky (338/97 Sb.) povinni zajistit, aby nejpozději do 31.12.2000 byl obalový odpad využíván nejméně z 35 % a nejméně z 15 % recyklován. Koncem února roku 2002 k tomu přistoupí pro výrobce, dovozce a prodejce i povinnost zpětného odběru prakticky všech druhů obalů, kterou jim rovněž ukládá zmíněný zákon.

Zákon neříká jednoznačně, kdo má jeho požadavky zajistit, a neříká ani jakým způsobem. Očekává, že ve vertikále výrobce obalů, jejich uživatel (ten, kdo do nich balí), eventuálně i obchodník, dojde k dohodě.
Jednu z možností, jak požadavkům zákona vyhovět, nabízí společnost EKO-KOM. Vznikla na základě dobrovolné dohody, kterou v loňském roce podepsalo s ministerstvem životního prostředí České průmyslové sdružení pro obaly a životní prostředí. Do systému vytvořeného touto společností jsou zapojeni původci obalového odpadu, obce, které odpad třídí, a subjekty, které vytříděný odpad dále zpracovávají.
Podle Hany Hradecké ze společnosti EKO-KOM firmy, které jsou již dnes v systému, uvádějí ročně na trh zhruba 270 tisíc tun obalů: „Toto množství představuje jednu třetinu obalového toku v ČR, jinými slovy: do systému EKO-KOM jdou již poplatky za každý třetí obal na našem trhu. Výrobci potravin a nápojů přitom produkují asi 70 % obalů v systému.“ Vstupní poplatky do EKO-KOMu jsou pro firmy, které uvádějí obaly na trh, úměrné jejich loňské produkci obalů. Každoroční poplatky za obaly závisejí na struktuře výroby daného podniku a činí v průměru 480 korun za tunu obalů uvedených na trh. „Uvážíme-li, že zákonná povinnost výrobců a dovozců postarat se o recyklaci a využití obalového odpadu, ještě nenastala, jsou v současné době platby do systému v podstatě dobrovolné,“ upozornila Hradecká.
Z uvedených poplatků platí EKO-KOM odměny obcím za vykázané množství vytříděných složek odpadu, které předaly zpracovatelským subjektům k využití. V rámci komunálního odpadu třídí obce i obalový odpad, který představuje jeho nemalý podíl. V současné době je v systému 2000 obcí, což představuje více než 4,2 milionu obyvatel. Podle materiálu vytříděného odpadu dostávají obce od 50 Kč/t (u kovů) až do 2340 Kč/t (u plastů).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down