Analýza rizika škodlivého organismu (Pest Risk Analysis – PRA) je pojem definovaný mezinárodními fytosanitárními standardy. Jde o proces hodnocení biologických, ekonomických a dalších podkladů pro vědecky podložené odůvodnění pro případnou úřední regulaci určitého organismu, který může ohrožovat zdraví rostlin. Podle národní legislativy ČR je Státní rostlinolékařská správa (SRS) úřadem odpovědným v České republice za přípravu PRA. Nezbytným předpokladem pro úspěšné získání a objektivní zpracování dat je však koordinace aktivit SRS jak na interní úrovni, tak s dalšími odbornými pracovišti a s dotčenými zájmovými subjekty. Informoval o tom odborný garant sekce ochrany proti škodlivým organismům ze SRS Michal Hnízdil po semináři o analýzách rizik škodlivých organismů rostlin v České republice a Evropské unii.
Hlavním mottem semináře bylo ustavit platformu pro širší zapojení odborné veřejnosti do procesu PRA prostřednictvím vznikající fytokaranténní skupiny při Vědeckém výboru fytosanitárního a životního prostředí (VVFaŽP). Zájemci mohou využít k přihlášení se do systému PRA formuláře na internetových stránkách SRS, upozornil Hnízdil.
Seminář se zabýval danou tématikou komplexně – kromě vlastního funkčního systému analýz rizik škodlivých organismů v ČR představil souvislosti PRA v procesu ochrany rostlin včetně jejího významu pro regulaci invazních organismů i pro bezpečnosti potravin a krmiv. Zvláštní část semináře se týkala nástroji využitelnými při získávání a zpracování podkladů pro PRA – například dálkový průzkum země nebo klimatologické modely.
Nový systém přípravy PRA v ČR umožní zvýšit efektivitu práce a kvalitu výstupů v oblasti hodnocení a řízení rizik škodlivých organismů rostlin. Výsledky analýz rizik by měly být standardně využívány při rozhodování o přijetí fytosanitárních opatření. V konečném důsledku se očekává efektivnější a hospodárnější uplatňování úřední ochrany proti zavlékání a šíření škodlivých organismů v ČR a aktivnější přístup ČR při prosazování národních zájmů v ochraně rostlin v Evropské unii.
Systém bude schopen reagovat nejen na zvyšující se rizika zavlékání škodlivých organismů rostlin na území ČR, ale také na neustálé změny početnosti a škodlivosti hospodářsky významných a na území ČR již rozšířených škodlivých organismů. Zvláštní pozornost bude v této souvislosti věnována změnám klimatu.
V roce 2010 budou v rámci pilotního projektu analyzována rizika původce červené sypavky borovice (Mycosphaerella pini), štítenky zhoubné (Quadraspidiotus perniciosus) a ambrózie peřenolisté (Ambrosia artemisiifolia).