SZIF bude letos hospodařit asi s 38 miliardami korun

Sněmovna schválila rozpočet Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) na letošní rok. Fond bude hospodařit s rozpočtem zhruba 38 miliard korun, z toho téměř 31 miliard korun obdrží z Evropské unie. Na správní výdaje bude letos SZIF potřebovat 1,81 miliardy korun, zaměstnávat bude 1300 lidí a na jejich platy má vyčleněno 550 milionů korun.

SZIF spravuje a kontroluje opatření z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského rybářského fondu. Fond zajišťuje především vyplácení agrárních dotací, z jeho rozpočtu se ale například podporuje i značka kvality potravin, či dotovaný projekt Mléko do škol. Na marketingovou činnost by měl dát 250 milionů korun, z toho na značku Klasa 170 milionů Kč, na podporu značky Regionální potravina 50 milionů a na podporu biopotravin 30 milionů korun.

V návrhu rozpočtu ale stojí, že fond má na marketingové výdaje k dispozici jen 170 milionů korun. Chybějící peníze chce převést z nevyčerpaných peněz z loňského roku.

Ministr zemědělství Marian Jurečka poslancům řekl, že uvažuje o vzniku marketingového fondu, který by měl na starosti osvětu pro vyšší prodeje českých produktů. O vzniku fondu, který by podle něj měl fungovat třeba jako Vinařský fond, se nyní jedná s dotčenou odbornou veřejností.

Na podporu spotřeby školního mléka je vyčleněno 60 milionů korun, dalších 75 milionů korun má směřovat na zlepšení výroby včelařských produktů. Na podporu spotřeby ovoce a zeleniny ve školách má jít přes 200 milionů. Na kompenzace pěstitelům za to, že nemohou kvůli embargu vyvážet ovoce a zeleninu do Ruska, je vyčleněno 15 milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down