25.11.2008 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SZIF dostal pokutu za sklady

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) špatně zadal zakázku na výběr skladů pro loňské přebytky másla od zemědělců. Nevyhlásil řádné výběrové řízení a dostal za to od antimonopolního úřadu (ÚOHS) pokutu 20 tisíc korun. Uvádí se to ve sbírkce rozhodnutí úřadu.

Podle mluvčího SZIF Viléma Frčka fond při výběru intervenčních skladů pro máslo vyhlásil výběrové řízení podle zákona o státním zemědělském intervenčním fondu, ÚOHS však postup shledal jako ne zcela odpovídající současnému zákonu o veřejných zakázkách.
"Zákon SZIF umožňuje vybrat sklady pro intervenčně nakoupené komodity ve výběrovém řízení zohledňujícím specifika intervenčního nákupu a navazujícího skladování," uvedl Frček. ÚOHS fondu doporučil používat tento zákon ve vazbě na zákon o veřejných zakázkách, dodal Frček.
SZIF v rámci intervencí na trhu vykupuje přebytky některých zemědělských či potravinářských produktů, aby se zachovala stabilita mezi poptávkou a nabídkou. Tentokrát šlo o máslo, na jeho uskladnění potřeboval fond vybrat vhodné prostory.
Dopředu ale nemohl odhadnout, kolik bude pronájem skladů stát, protože nevěděl, kolik másla vykoupí. Podle zákona o veřejných zakázkách musí zadavatelé vypisovat tendry od hodnoty zakázky dva miliony korun. V roce 2006 SZIF za stejné služby utratil přes 4,7 milionu korun. Podle ÚOHS tak mohl předpokládat, že tuto cenu překročí i v roce 2007. "Na tomto závěru nic nemění ani skutečnost, že k realizaci intervenčních nákupů v roce 2007 s ohledem na situaci na trzích vůbec nedošlo," uvedl v rozhodnutí ředitel sekce veřejných zakázek ÚOHS Pavel Herman.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down