18.04.2001 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SZIF prodal zatím pouze 20 tisíc tun obilí

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) prodal od konce února, kdy začala výběrová řízení na prodej, 20 tisíc tun potravinářské pšenice. Zásoby fondu se tak snížily z výchozích více než 100 tisíc tun na současných zhruba 80 tisíc tun. Informoval o tom ředitel SZIF Jan Höck.

Fond prodává za cenu výrazně vyšší než nakoupil, což je dobrá zpráva pro dodavatele, kteří tím pádem dostanou doplatky, uvedl Höck. Cenu však přiblížit odmítl, protože by to z hlediska obchodování nebylo taktické. Ceny na světových trzích nejsou podle Höcka tak příznivé, že by hrozil odliv pšenice z ČR, ale nejsou ani nevýhodné. Kupující přitom musí pšenici vyvézt buď nezpracovanou nebo ve formě výrobků, tedy mouky nebo například těstovin. Přitom podle Höcka snáze prodají výrobky než nezpracovanou pšenici. Většina prodejů fondu proto šla do vývozu mouky nebo výrobků z ní. Hospodářský rok, ve kterém SZIF odkupuje za stanovenou cenu potravinářskou pšenici, začal loni 1. července a končí letos 30. června. Jde přitom o produkci, kterou zemědělci nemohli nebo nechtěli prodat na tuzemském trhu.
Po loňské sklizni má ČR za předpokladu nižší mlynářské výtěžnosti kvůli jarnímu suchu k dispozici více než 1,5 miliónu tun potravinářské pšenice. To je podle Jiřího Felčárka z tiskového oddělení ministerstva zemědělství množství dostačující nejen k plnému pokrytí domácí potřeby, ale i pro omezený vývoz.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down