SZIF začíná vyplácet podporu vázanou na produkci

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) spouští vydávání rozhodnutí na dobrovolnou podporu vázanou na produkci (VCS). Ta směřuje k citlivým sektorům, které se potýkají s určitými obtížemi. Přitom jsou důležité z hospodářských, sociálních nebo environmentálních důvodů. Informuje o tom tisková zpráva fondu.

Součástí VCS je také cukrová řepa, druhy zeleniny s vysokou a velmi vysokou pracností a chov dojnic. Právě u těchto čtyř titulů VCS bylo zahájeno vydávání rozhodnutí.
Letos si o dotaci na cukrovku požádalo 869 žadatelů, mezi které se rozdělí téměř 403 milionů korun. Sazba pro rok 2022 je 6 924,18 korun na hektar. „Podpora je určena pěstitelům cukrové řepy pro zpracování na cukr nebo kvasný líh. Plodinu musí pěstovat na minimální ploše 1 hektar a na žadatele musí být evidována půda s kulturou standardní orná půda nejméně od data podání žádosti do 31. srpna daného roku,“ uvádí Ing. Josef Miškovský, ředitel Odboru přímých plateb a environmentálních podpor.
V případě zeleninových druhů se podpora týká zeleniny s vysokou pracností a velmi vysokou pracností. O dotaci na prvně jmenovanou požádalo 126 pěstitelů. Poputuje mezi ně téměř 12,3 milionů korun. Sazba činí 3 580,07 korun na hektar. SZIF dále obdržel 347 žádostí o podporu na zeleninu s velmi vysokou pracností, v rámci této podpory bude rozděleno přes 77 milionů korun. Sazba je 9783,68 korun na hektar.
„Podporujeme pěstitele vybraných druhů luskovin, plodové a listové zeleniny na standardní orné půdě. V případě zeleniny s velmi vysokou pracností se jedná o vybrané druhy košťálové, kořenové, plodové, cibulové, listové a stonkové zeleniny na orné půdě či jiné trvalé kultuře (v případě chřestu),“ vysvětluje Ing. Miškovský. Podmínkou k přiznání dotace je dodržení minimálního výsevu nebo výsadby daného druhu na 1 hektar, hmotnosti tisíce semen a minimální vegetační doby od výsevu nebo výsadby.
Do aktuálního výčtu vydávaných rozhodnutí patří dotace na dojnice. Letos o tuto podporu požádalo 1756 chovatelů dojnic. Fond mezi ně rozdělí 1,25 miliardy korun. „Výše sazby podpory na chov krávy chované v systému s tržní produkcí mléka je letos 3541,83 korun na velkou dobytčí jednotku (VDJ). Platba bude žadateli poukázána do 30. června 2023 na bankovní účet,“ informuje Ing. Josef Miškovský.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down