SZIFzveřejní podrobnější údaje o dotacích

Státní zemědělský intervenční fond hodlá podle ředitele Jana Höcka rozšířit zveřejněné informace o agrárních dotacích o další údaje a zpracovat je přehlednější formou. Fond dal již minulý týden na své internetové stránky seznam příjemců dotací, který obsahuje základní podpory, ale je nepřehledný. Jak na dotaz Agrowebu uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba, část zemědělců nemá se zveřejněním problém, některým se však krok fondu nelíbí.

Celkové podpory do zemědělství činily loni zhruba 30 miliard korun. Fond zatím zveřejnil údaje za předloňský a loňský rok. Za rok 2005 jde o přímé platby z Bruselu, jejich národní dorovnání a také příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech. Loňský seznam ale není úplný, protože výplaty, byť jsou z velké části hotové, ještě pokračují. Navíc je nepřehledný, protože je řazen podle pořadových čísel, podle nichž se podpory vyřizují. Fond hodlá podle Höcka doplnit do seznamu ještě údaje o dotacích z operačního programu pro čerpání strukturálních fondů a také údaje o vývozních dotacích, či firmách vybraných pro zajišťování intervenčních nákupů. U fyzických osob mají v seznamech přibýt také jejich adresy.
Ministr zemědělství Jan Mládek zveřejnění uvítal. Je to podle něj poctivé vůči daňovým poplatníkům, kteří mají právo vědět, kam směřují prostředky ze státního rozpočtu. Agrární komora dle Veleby nemá problém se zveřejňováním. Nechce ale, aby se údaje používaly k vytváření nepřátelské atmosféry proti českému zemědělství. Nezamlouvá se jí ani poukazování na vybrané příjemce. Média uvedla, že mezi příjemce dotací patří také firmy, v nichž figurují agrární politici, či význační profesní činovníci. Například asi 1,7 milionu na přímých platbách dostal loni Slovácký statek, který spoluvlastní bývalý ministr zemědělství Jan Fencl. Sedm set tisíc ve stejných dotacích plus příspěvku pro méně příznivé oblasti šlo zas na konto firmy Natur HB, v níž ještě loni působil exministr Petr Zgarba. Firmy, v nichž působí bývalý prezident Agrární komory Václav Hlaváček, podle tisku získaly téměř 13 milionů korun.
Podle MZe je rozhodující část podpor tzv. nárokových a dostane je každý žadatel splňující dané podmínky. „Nemůžeme dávat dotace podle toho, zda se nám líbí příjemce,“ uvedl Mládek. Na internetové stránce, která shromažďuje příjemce zemědělských dotací EU, lze nalézt například britskou královskou rodinu, řadu evropských ministrů, ale také společnosti Nestlé, Phillp Morris či Heineken

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *