Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zahájila správní řízení se 13 českými prodejci burčáku. V 15 kontrolovaných vzorcích našli inspektoři víc než 40 procent dodané vody. Výsledky kontroly jsou tak horší než v roce 2004, řekla mluvčí SZPI Daniela Kolejková. Prodejcům hrozí pokuta v řádu desítek tisíc až stovek tisíc korun.
Takzvané nadstavování burčáku je stejně jako přidávání vody do vína nezákonné, a inspektoři proto kontrolují prodejce každoročně. V roce 2004 odhalila inspekce vodu v jednom z 25 kontrolovaných vzorků, bylo jí 80 procent. Letos byla voda ve více vzorcích a ve větším množství. "Neuvěřitelných 94 procent bylo naměřeno v burčáku, který se prodával v jednom ze stánků v Hradci Králové, 96 procent vody obsahoval burčák prodávaný na odpočívadle silnice E55 v Plané nad Lužnicí," doplnila mluvčí.
Podle výsledků loňských kontrol nedodržela přibližně třetina prodejců burčáku předpisy. Nedostatky jako nesprávné označení, chybějící údaje o výrobci nápoje nebo neodpovídající hygiena prodeje odhalili inspektoři u 37 ze 103 prověřovaných prodejců. Nejvíce jich bylo v Praze a Středočeském kraji, dále na jihu Moravy a Olomoucku.
Burčák, tedy kvasící mošt z vylisovaných hroznů, lze v Česku nabízet pod tímto názvem pouze v případě suroviny sklizené a zpracované na území České republiky. Při použití importovaných hroznů jde o "částečně zkvašený hroznový mošt". Zákonem povolená doba prodeje burčáku, který je ve vinařských zemích víceméně raritou, je od 1. srpna do 30. listopadu.