23.05.2016 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SZPI odhalila 26 tun klamavě označených brambor z Německa

Dvě zásilky brambor o celkové hmotnosti téměř 26 tun s klamavým označením odrůdy zachytila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při běžné kontrole pravosti odrůdy. Jde o brambory dovážené z Německa, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Jedna ze zásilek měla 24,2 tuny a avizovala, že jde o odrůdu Belana. Příměs hlíz jiné odrůdy však byla nadlimitní. Brambory SZPI odebrala u prodejce Josefa Poláka v Lochenicích na Královéhradecku.

Druhá šarže o hmotnosti 1,7 tuny měla obsahovat odrůdu Jelly. V zásilce dokonce nebyla žádná hlíza této odrůdy a prodávala ji firma Jiří Bareš - GIRA ze Sezimova Ústí na Táborsku. Na podobný případ narazila inspekce i v dubnu. Tehdy odhalila ve skladu Penny marketu 26 tun brambor dovezených z Německa, ani jedna hlíza neodpovídala deklarované odrůdě Gala.

"Odrůda je přitom klíčovou charakteristikou brambor určující takzvaný varný typ a nesprávné uvedení zákon klasifikuje jako klamání spotřebitele," uvedl Kopřiva. Za poslední tři měsíce odebrali inspektoři 27 vzorků brambor, postupně je v laboratoři analyzují. S prodejci či dovozci brambor zahájí SZPI správní řízení o uložení pokuty, zároveň zakazuje klamavě označené brambory dále prodávat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down