SZPI zajistila 1364 tun nelegálně dovezeného máku

Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zajistili 1364 tun nelegálně dováženého máku. Část zajištěného máku obsahovala více než trojnásobné množství morfinových alkaloidů, než je povoleno. Informoval o tom mluvčí SZPI Pavel Kopřiva v tiskové zprávě.

Nenahlášený mák dovezený ze zahraničí odhalila SZPI u společnosti Unifood. "Dle dodatečně předložených nabývacích dokladů bylo zjištěno, že kontrolovaná osoba do ČR dovezla celkem 58 zásilek máku ze Španělska, Velké Británie, Austrálie a Turecka," uvedl Kopřiva. Dovozce podle něj zásilky nenahlásil inspekci 24 hodin předem tak, jak mu ukládá vyhláška.
Inspektoři ve skladu dovozce odebrali vzorek máku dovezeného z Turecka. "Laboratorní analýza u uvedené potraviny prokázala nadlimitní přítomnost morfinových alkaloidů v množství 88,5 mg/kg oproti maximálnímu povolenému množství 25 mg/kg," dodal Kopřiva.
Podle dovozce byly všechny zásilky máku určené k vývozu do dalších zemí. S firmou SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down