01.11.2002 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tajemný soud i fond

Ústavní soud vyhověl návrhu poslanců ODS z konce loňského roku zrušit část vládního nařízení k cukernímu pořádku. Naopak plénum ústavních soudců na neveřejném zasedání nevyhovělo návrhu poslanců zrušit některá ustanovení zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF). Odůvodnění verdiktu zatím ústavní soudci nespecifikovali. „Nález nebyl ještě v konečné podobě vyhotoven. Nechtěla bych se dopustit nepřesností," řekla ve čtvrtek místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová. Oficiální vyhlášení výsledků jednání pléna soudu je stanoveno na 18. listopadu.

Hodně z ústavních soudců mělo odlišná stanoviska, upozornila Wagnerová. O přidělení cukerní kvóty může požádat jen ten, kdo vyráběl cukr již po září 2000. Podle odborníků by rozhodnutí soudu mohlo přechodně snížit cenu cukru. Malé cukrovary tvrdí, že stát bude muset nyní systém kvót změnit v jejich prospěch. Naopak velcí producenti upozorňují, že soud nezrušil část zákona o SZIF. Poslanci chtěli především zrušení sankcí u kvót jako takových a domáhali se rovných podmínek pro všechny bez rozdílu a ústavou zaručeného práva podnikat.
Jak cukrovary dodržovaly cukerní pořádek v uplynulém kvótovém roce, hodnotilo ve čtvrtek prezidium SZIF. Na tyto informace však vyhlásilo embargo. „Prezidium po provedených kontrolách rozhodlo o postizích subjektů, které porušily vládní nařízení. Vzhledem k zákonným lhůtám, v nichž mají právo odvolání proti výsledkům kontrol i sankcím, neuvádíme bližší podrobnosti,“ sdělila mluvčí fondu Jitka Sluková. Na příští kvótový rok prezidium stanovilo nulovou rezervu cukru, přestože některým producentům se kvóta sníží. Fond to vysvětluje nedokonalou legislativou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down