11.10.2007 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technické konopí má budoucnost

Technické konopí letos pokrývalo 1600 hektarů půdy, vloni na 1200 hektarů, což představovalo čtvrtou největší plochu této komodity v zemích Evropské unie. Vzhledem k tomu, že konopí má široké možnosti využití, mohlo by se v budoucnu pěstovat třeba až na čtyřiceti tisících hektarech půdy, což odpovídá asi procentu zemědělského půdního fondu, uvedla předsedkyně Konopářského svazu Marie Široká.

Dodala, že v provozu jsou nyní čtyři zpracovatelská centra, která mají dohromady kapacitu 31 370 tun konopných stonků a 7580 tun konopných vláken ročně. Jde o centrum v Bukovicích na Teplicku, Chlumu u Rakovníka, Kácově a v Hodoníně na Moravě.
Široká zdůraznila, že z konopí, ať už jako suroviny nebo přísady, má široké využití. V tuzemsku se zatím využívá hlavně pro energetické účely, protože roste zájem o ekopaliva. Z dřevitého konopného odpadu – pazdeří - se lisují ekobrikety pro domácnosti i pro elektrárny. Dále se konopí používá v papírenství. Konopí by se mohlo využívat i jako stavební izolační materiál. Podle ní se testuje také konopné vlákno pro uplatnění v automobilovém průmyslu.
Uplatnění nachází i v kosmetice, kde se z konopného semínka lisuje olej. Rovněž potravináři využívají semínka jako přísadu do svých produktů. Pekaři mohou používat konopnou mouku při výrobě těstovin nebo chleba.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down