20.06.2012 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technické konopí zažívá rozvoj

Využívání technického konopí v České republice za posledních deset let prodělalo obrovský rozvoj. Dokládá to i příběh teplické firmy Cannaderm, která před deseti lety začala z konopného oleje vyrábět kosmetiku. Zatímco tehdy ji vyráběla v podstatě na koleně, dnes má 30 zaměstnanců, obrat 45 milionů korun ročně a čelí tvrdé konkurenci. Výtažky z technického konopí se budou brzy používat podobně často jako aloe vera, řekl zakladatel Cannadermu Jan Janovský.

Ještě před lety budily přípravky z konopí různorodé reakce - odmítání, ale i očekávání psychotropního zážitku. Technické konopí je sice příbuzné s marihuanou, ta ale obsahuje desetkrát až stokrát víc účinné látky THC. Teď už je situace jiná a kosmetika z konopného oleje se začala prosazovat na trhu. Zákazníky lákají především léčivé vlastnosti konopí.
Kvůli nim začal na počátku století s konopím experimentovat i Janovský. Původně domácká výroba se postupně rozrostla a dnes je Cannaderm firma sídlící v klasicistní vile v centru Teplic se 30 zaměstnanci a ročním obratem kolem 45 milionů korun. Úspěch ale zpravidla znamená i nárůst konkurence. "Česko je ve výrobě konopné kosmetiky na špičce. A každý si chce utrhnout z pomyslného koláče co nejvíc," řekl Janovský.
Podle něj se využití konopného oleje rozmáhá, i když je kvalita výrobků různých firem hodně rozdílná. Janovský se domnívá, že není daleko doba, kdy začnou konopnou kosmetiku nabízet pod svými značkami i velké obchodní řetězce. "Dopadne to jako s aloe vera, kterou dnes najdete i tam, kde to ani nevypadá logicky," řekl. Že by konopnou kosmetiku pod privátní značkou supermarketu začal vyrábět i on sám, nevyloučil. Zatím prý ale spoléhá na prodej prostřednictvím lékáren a specializovaných maloobchodů.
Ještě před několika lety pěstoval Cannaderm technické konopí přímo v okolí Teplic i jinde v Česku. Využíval tehdy až 300 hektarů polí. Charakteristické rostliny budily ve své době hodně pozdvižení a čas od času se je někdo pokoušel sklízet na vlastní pěst. Před čtyřmi lety ale firma pěstování přesunula do Kanady. "Nešlo o to, že by nám to někdo sklízel, spíš jsme se rozhodli kvůli vhodnějším podmínkám a zatížení půdy. Do Čech se teď vozí až čistý olej, samotnou výrobu máme kus za Prahou," řekl Janovský.
Teď se podnikatel snaží změnit legislativu, která zatím povoluje jen zpracování semen rostlin. V Poslanecké sněmovně se snaží prosadit legislativní úpravu, která by zpřístupnila i zelené části rostliny, které obsahují léčivých látek ještě víc.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down