27.11.2002 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Telička považuje zatím jednání o kvótách za slušný výsledek

U většiny zemědělských kvót, na jejichž základě se vypočítávají dotace z EU, se podle státního tajemníka a hlavního vyjednavače s Evropskou unií Pavla Teličky rýsuje pro Česko po posledních jednáních slušný výsledek. "Výjimku zatím tvoří limit pro cukr, bramborový škrob a krávy bez tržní produkce mléka, o nichž se nadále jedná," řekl dnes Telička novinářům.

Otevřená je podle něho stále také kvóta pro mléko. "Ve většině komodit jsme se dostali na čísla buď aktuální, nebo velmi blízko aktuálním číslům, to znamená aktuálním stavům, aktuální produkci a podobně," uvedl Telička. Tam, kde jsou roky 1999 až 1999 příhodnější, se podle něj obě strany dohodly na tomto výchozím období. U přímých plateb Česká republika i nadále trvá na zvýšení počáteční úrovně. Desetileté přechodné období pak podle Teličky patří mezi otázky, o nichž chce Česko jednat až do samého závěru. Zkrácení náběhové křivky přímých podpor je však jeden z hůře dosažitelných cílů, podotkl. EU navrhuje, aby v nových členských zemích přímé platby začínaly na 25 procentech úrovně stávajících členů a na plnou výši se zvedaly postupně během deseti let. Pokrok Telička vidí v navrhované možnosti dorovnávat tyto podpory na 40 procent s využitím prostředků na rozvoj venkova za pětinové spoluúčasti národních zdrojů. I nad tuto úroveň by mělo být ještě možno zemědělcům připlácet, a to do úrovně dotací vyplácených před vstupem do unie, ovšem jen s využitím národních peněz. Česká republika je také jednou ze tří zemí, kterých se týká navýšení prostředků na rozvoj venkova. Tyto peníze přitom lze využít nejen pro venkov, ale mohou se případně směřovat i na dorovnávání přímých plateb zemědělcům.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down