Téměř dvě miliardy korun ze zdrojů EU na ochranu přírody a vody v krajině

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dá 1,9 miliardy korun z unijních zdrojů na ochranu biodiverzity, péči o chráněná území i udržení vody v krajině. O pěti dnes spuštěných výzvách za ministerstvo informoval Ondřej Charvát v tiskové zprávě. Budou financovány z nového Operačního programu Životní prostředí (OPŽP 2021–2027). Ve čtyřech výzvách mohou zájemci poslat žádost o dotaci do konce června 2023, jedna zůstane otevřená do konce února příštího roku.

Podle končící ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové dotace podpoří například projekty výstavby a úpravy malých vodních nádrží i revitalizace rašelinišť a tůní. "Stejně důležitá je pomoc mířící ohroženým druhům a také oblast budování návštěvnické infrastruktury v chráněných územích," dodala Hubáčková.

Na podporu udržení vody v krajině a péči o významná přírodní stanoviště je vyhrazeno 370 milionů korun. Tato výzva zahrnuje i možnost příspěvku na opatření, která pomohou ohroženým druhům v městském prostředí, ale i omezení šíření invazních druhů rostlin a zvířat. "O podporu se mohou rovněž ucházet projekty, které přispívají ke zprůchodnění migračních překážek pro suchozemské i vodní živočichy nebo naopak omezují šíření invazních druhů," doplnil pak Charvát k další dotační výzvě, pro kterou MŽP vyhradilo 290 milionů korun. Tyto výzvy cílí například na obce, kraje, veřejnoprávní a výzkumné instituce, školy, podniky, ale i příspěvkové organizace či fyzické osoby.

Na projekty ochrany přírody v národních parcích a dalších státem chráněných územích pak přispěje výzva určená resortním organizacím MŽP dotacemi za 600 milionů korun. Na přípravu koncepčních dokumentů pro chráněná území, včetně podkladů souvisejících s jejich vyhlášením, poputuje do krajů 40 milionů korun. O dotaci ze zmíněných výzev lze požádat do 30. června příštího roku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down