31.05.2004 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Téměř dvě stovky žádostí o dotace dostal SZIF po termínu

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) dostal podle posledních údajů přes 18,7 tisíce žádostí zemědělců o přímé platby z Evropské unie a o podpory hospodaření v méně příznivých oblastech. Ve stanovené lhůtě, tedy od 3. do 17. května přišlo zhruba 18,5 tisíce žádostí, dalších 190 rolníci podali později a dotace se jim proto krátí.

V České republice je téměř 22 tiusíc uživatelů zemědělské půdy. Po řádném termínu běží ještě lhůta 25 dní, kdy lze žádosti podat, ale za každý den prodlení se uchazeči sráží procento ze sumy, na kterou měl nárok. Celková částka dotací, o které se zemědělci ucházeli, přesahuje 9,5 miliardy korun. První peníze by měli dostat na podzim. Jak uvedl předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský, rozdíl mezi podanými žádostmi a počtem uživatelů půdy zřejmě tvoří drobní zemědělci a pěstitelé speciálních plodin. Podíl půdy, na kterou zemědělci dotace požadují, se totiž podle něj blíží 100 procentům registrované výměry.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down