11.03.2004 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Téměř miliarda korun půjde na ekologické zemědělství

Ekologické zemědělství by mělo v následujících třech letech získat na dotacích téměř miliardu korun. Na podstatně vyšší podpoře než dosud se totiž bude podílet i Evropská unie. Zatímco v roce 1998 získali ekologicky hospodařící rolníci 48,9 milionu Kč, loni to již bylo 231 milionů korun. Vyplývá to z informací Ministerstva zemědělství ČR.

Za šest let dosáhly dotace pro ekologické zemědělství celkem 800 milionů korun. Česká republika má podle MZe bezmála šest procent půdy, která se využívá bez použití průmyslových hnojiv a pesticidů. V zemích EU dosahuje průměr asi čtyř procent, což resort považuje za velmi dobrou startovací čáru pro budoucí exportně zajímavou produkci. Tuzemské předpisy na výrobu biopotravin jsou v porovnání s některými státy EU dokonce ještě přísnější. Platí to zejména o požadavku naprosté absence chemických prostředků, jež některé státy Evropské unie při ekologickém zemědělství v určitých malých množstvích povolují. Kontrolu biopotravin ve smyslu příslušného zákona provádí v ČR nezisková nevládní organizace KEZ. Zdravotní nezávadnost biopotravin, smyslové, fyzikální a chemické požadavky na jakost, ale i úplnost a správnost označení spolu s datem použitelnosti kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down