Téměř polovina nelegálního medu byla odvezena do spalovny

Necelou polovinu z více než 31 tun nelegálního medu odvezli pracovníci Státní veterinární správy (SVS) ze skladu bývalého zemědělského družstva na kraji Olomouce do spalovny v Prostějově, kde včelí produkt shoří v peci. Zbytek medu bude spálen později, řekl ředitel krajské veterinární správy Aleš Zatloukal. Na medu určeném k likvidaci byly etikety výrobce Včelpo a některé sklenice obsahovaly med se zbytky antibiotik, který byl nevhodný k lidské spotřebě. Včelpo kvůli tomu nesmělo tento závadný med od roku 2015 prodávat.

Bezmála 35 000 sklenic s 31 449 kilogramy nelegálního medu objevili minulý týden ve skladu v městské části Černovír pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Namátkovou kontrolou inspektoři zjistili, že se jedná o šarže, u kterých laboratorní rozbor při předchozích kontrolách SZPI a SVS v roce 2015 potvrdil přítomnost reziduí antibiotik, uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Inspektoři proto sklad zapečetili a byla nařízena likvidace medu. Do skladu včera přijel nákladní automobil a pracovníci pod dohledem SVS do něj naložili 21 palet se 14 000 sklenicemi medu. Zbytek medu spalovna odmítla převzít. Povinná osoba (majitel medu) jedná o zpracování zbytku s jiným podnikem, řekl Zatloukal. Sklad s medem bude znovu zapečetěn a jeho ostrahu zajistí policie.
Podle SVS nešlo o oficiální sklad Včelpa a odborníci nyní budou zjišťovat, odkud nelegální med pochází. O podezření, že některý med se zbytky antibiotik, který se měl v minulosti zlikvidovat v ostravské spalovně, se nespálil, mluvil loni člen republikového výboru Českého svazu včelařů Jan Šmíd. Podal kvůli tomu trestní oznámení na neznámého pachatele.
Podle mluvčího SVS Petra Majera vše, co bylo dříve zajištěno, bylo spáleno pod dohledem veterinářů. Nechtěl spekulovat o momentu, kdy se mohly medy ze šarží určených k likvidaci ztratit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down