12.11.2010 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tendr na prodej intervenčních obilovin

Do 24. listopadu běží lhůta pro zaslání nabídek na prodej obilí z intervenčních zásob Evropské unie. Jde o první výběrové řízení na tento prodej, které doporučil řídicí výbor pro obiloviny. Evropská komise o výsleku výběrového řízení rozhodne o den později. Celkem by na trh mohlo jít více než 88 tisíc tun pšenice a přes 2,7 milionu tun ječmene. Zbytek – kolem 2,8 milionu tun, je určen pro program EU pro nejchudší obyvatele unie.

“Jak jsem oznámil na zářijové radě ministrů zemědělství, nastal nyní čas na rozpuštění intervenčních zásob obilovin na trh EU,” okomentoval krok komise její člen komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Dacian Cioloș. Ujistil, že Brusel bude sledovat, zda prodejem intervenčních zásob nedojde k narušení trhu. Intervenční zásoby obilí nemají všechny členské státy.
Pšenici k prodeji má pouze ČR (téměř 61 tisíc tun). Finsko (necelých 20 tisíc tun) a Maďarsko (přes čtyři tisíce tun). Ječmen má na skladě více států unie. Nejvíce by se mělo prodat z německých sýpek, a to více než 1,1 milinu tun, velké zásoby – téměř 800 tisíc tun - uvolní i Finové. V českých skladech je k prodeji necelých 145 tisíc tun intervenčních zásob ječmene. Jiné obilí v intervenčních skladech zemí unie není.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down