16.06.2005 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tendr na výrobu biolihu zrušen, ministerstva mají hledat nové řešení

Výběrové řízení na monopolního výrobce biolihu včera zrušila vláda. Uložila ministerstvům životního prostředí, dopravy, financí, průmyslu a zemědělství, aby připravila do konce srpna návrh dalšího postupu, sdělil ministr životního prostředí Libor Ambrozek, který v úterý požádal premiéra Jiřího Paroubka o zrušení tendru. Ministr má pochybnosti také o souladu nastaveného systému s pravidly obvyklými v evropských zemích, jeho transparentnosti a o úspěchu procesu notifikace u Evropské komise.

Rovněž Agrární komora ČR kritizovala tendr. V úterý Ambrozek svůj krok vysvětlil zpožděním příprav návazných předpisů v domácí legislativě. Do užšího výběru o kvótu na výrobu biolihu postoupilo osm firem a z nich mělo být ve druhém kole vybráno nejvýše pět, které měly mít oprávnění v Česku vyrábět biolíh z obilí. Právě neúspěšné firmy průběh výběrového řízení kritizovaly. Zrušení tendru chtěl dosáhnout vyřazený podnik Cukrovary TTD. Nespokojen byl údajně i podnikatel Tomáš Pitr, který se zastával vyřazeného Moravského lihovaru Kojetín. Podle prezidenta komory Jana Veleby byly v prvním kole tendru nepochopitelně vyřazeny firmy, které jsou spojeny se zemědělci.
Podle právnické firmy Kocián Šolc Balaštík, jejíž analýzu získal týdeník Czech Business Weekly, je tendr založen na principu kvót diskriminační, představuje ilegální státní pomoc a je v rozporu se dvěma ze čtyř základních práv Evropské unie. Jde o práva na poskytování služeb a na volný pohyb zboží.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down