26.02.2008 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tendry v lesích téměř uzavřeny

Státní podnik Lesy České republiky má už uzavřeny téměř všechny tříleté smlouvy na lesnické práce pro roky 2008 až 2010. Tendry uzavřel ve 247 z 257 smluvních územních jednotek a ve zbývajících deseti jednotkách jsou v závěrečné fázi. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Všechna zadávací řízení byla vypsána na základě memoranda podepsaného ministrem Gandalovičem a prezidentem Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů Ivo Klimšou. „Podpisem memoranda jsme zahájili konstruktivní spolupráci. Důkazem toho je, že už byla uzavřena drtivá většina smluv na zajištění lesnických prací a zároveň, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nevydal jediné rozhodnutí o porušení zákona při výběrových řízeních,“ říká ministr. „Díky intenzivním jednáním mezi vedením Lesů ČR a profesními svazy probíhala řízení velmi rychle. Neponechali jsme řešení problematických tendrů náhodě. Byla to má priorita ve funkci generálního ředitele podniku,“ konstatoval Jiří Novák, generální ředitel Lesy ČR.
Tendry pro roky 2008 až 2010, jejichž celková hodnota je asi 11 miliard korun, Lesy ČR vypsaly loni po řadě problémů a sporů o minulé soutěže. Rozdělily je na dvě skupiny - v jedněch si budou Lesy ČR vytěžené dřevo prodávat samy, ve druhých budou prodávat přímo těžařské firmy. "Jsou to první tendry v lesích, které jsou úspěšně provedeny v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a u nichž není důvod k tomu, že by byly napadeny u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) či u Evropské komise," uvedl Gandalovič.
Díky dokončení většiny výběrových řízení se Lesům ČR podle Nováka podařilo stabilizovat obchod se dřívím. "Není žádný důvod, aby naši odběratelé měli obavy o dostatečné množství suroviny. Dokonce se dá říci, že v současné době je mírný přetlak dřevní suroviny na našem trhu," uvedl Novák.
Zakázky a zejména podíl na lukrativním obchodu se dřevem byly v minulosti jádrem sporu mezi Lesy ČR a lesnickými firmami. Ministerstvo zemědělství a dřevaři se nakonec loni v červnu dohodli na dvou modelech, přičemž po jejich skončení by se mělo vyhodnotit, který z nich je lepší a efektivnější. Minulé tendry vždy provázely spory, které vedly k tomu, že od roku 2003 mají Lesy ČR již pátého generálního ředitele.
Lesy ČR vlastní pozemky o rozloze přes 1,3 milionu hektarů, což je asi polovina lesů v zemi. Hospodaří s majetkem za více než 70 miliard korun a loni vykázaly zisk asi 630 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down