29.05.2006 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tento týden je věnován udržitelnému rozvoje

Dneškem začíná Týden udržitelného rozvoje zaměřený letos na udržitelnou spotřebu. Trvale udržitelný rozvoj je podle jedné z definic souborem strategií, které umožňují pomocí ekonomických nástrojů a technologií uspokojovat potřeby lidí při respektování životního prostředí. Týden věnovaný udržitelnému rozvoji by podle ministra životního prostředí Libora Ambrozka měl ukázat, že udržitelná výroba a spotřeba nejsou překážkou dalšího ekonomického rozvoje.

Podle něj jsou naopak výzvou pro podnikatele, aby svou výrobu upravili z hlediska energetické a materiálové náročnosti. Ta je v ČR zvláště vysoká, což dokládá i zpráva Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).
Podle materiálu zpracovaným ministerstvem životního prostředí zanechá za sebou jeden automobil, který u nás sjede z výrobní linky, zhruba 25 tun odpadů vzniklých při jeho výrobě, a to počínaje těžbou potřebných surovin. A automobilů dnes vyrábíme asi 3,8 milionu ročně (v roce 1990 to bylo jen 2,4 mil.). Ne všechno jde u nás špatným směrem Například za posledních 15 let se výrazně snížila spotřeba vody, i když v tomto případě spíše než ekologické uvědmomění lidí zaúřadovala její cena nové šetrné spotřebiče pro domácnost. O principech trvalé udržitelnosti se píše v mnoha českých strategických dokumentech, ale cíle nejsou podle Ambroska propojené s praxí, propojené nejsou ani politiky různých resortů a chybí také indikátory, které by určily, zda se vývoj hnul dopředu.
Během tohoto týdne proběhne řada seminářů a akcí spojených s udržitelným rozvojem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down