06.01.2005 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Teplá zima svědčí obilninám, již méně ovoci a vinné révě

Zatímco obilnáři na severu Čech jsou spokojeni s dosavadním průběhem zimy, ovocnáři a vinaři mají z vyšších teplot obavy. Země má dostatek vláhy, později zaseté obiloviny mají vzhledem k vyšším teplotám a množství dešťových srážek šanci se uchytit a rozvinout, uvedl předseda ústecké krajské agrární komory František Loudát.

Vyhráno však zemědělci nemají. Příznivý průběh podzimu a zimy by podle Loudáta mohly ohrozit jarní mrazíky. Prudké ochlazení by způsobilo větší škody než vysoké teploty v zimě, dodal. Mírný pokles teplot by pěstitelé přivítali. Teplá zima svědčí hlodavcům, jejich počet roste a škodí. Když je velká zima, jsou zalezlí, sdělil Ladislav Papež ze zemědělského družstva Liběšice na Litoměřicku.
Podmínky pro přezimování porostů označili za příznivé i další pěstitelé. Podle zemědělce z Lounska to zatím vypadá, že se nebudou muset žádné ozimy zaorávat. Připustil, že tento odhad je velmi předčasný odhad.
Obavy z teplé zimy mají ovocnáři a vinaři. Některé rostliny totiž začaly produkovat první mízu. Škody podle sadařů jsou zatím minimální.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down