10.05.2004 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Teplé počasí nahrává kůrovci

S příchodem teplého počasí začalo v prvních květnových dnech rojení nebezpečného škůdce kůrovce, který může při přemnožení napáchat na smrkových porostech obrovské škody. Za nárůstem populace kůrovce v českých lesích je podle ministerstva zemědělství současné suché a teplé počasí a především extrémní klimatické podmínky minulých let.

Podle mluvčího MZe Martina Severy zatím teplotní podmínky dovolují rojení tohoto hmyzu pouze v oblastech do 500 metrů nad mořem, ve vyšších polohách se však škůdci mohou objevit asi do měsíce. Kalamitní situaci mohou však podle něj zabránit pouze samotní vlastníci lesů, a to dodržováním všech preventivních i následných opatření. „Účinná obrana lesů závisí především na dodržování termínů opatření, jejich nesplněním jsou naopak ohroženy lesy sousedních vlastníků,“ říká Severa a dodává, že vlastníci lesa musejí především vést evidenci výskytu kůrovců a jejich stav zjišťovat pomocí odchytových zařízení. Těmi jsou jednak pokácené zdravé stromy, takzvané lapáky, jednak feromonové lapače. „Vlastníci jsou pak celoročně povinni vyhledávat a včas zpracovávat dříví napadené kůrovci, včasně kácet a odvážet z lesa nebo odkorňovat a chemicky ošetřovat napadené stromy,“ dodává.
Specialista na ochranu lesa podniku Lesy České republiky Ladislav Půlpán soudí, že pokud se rojení kůrovce podaří zachytit včas, nemusela by žádná kůrovcová kalamita nastat. Lesníci jsou ale v plné pohotovosti. Pokud by se kůrovce nepodařilo zvládnout, mohla by nastat obdoba kalamity z roku 1995, kdy brouk zničil přes dva miliony kubíků dřeva. Lesníci nyní musí každých sedm až deset dní kontrolovat lapače a lapáky. "Pokud množství chycených brouků přesáhne určitou mez, musí se instalovat další lapače a nakácet další lapáky," řekl Půlpán. Velké odchyty brouků již Lesy ČR registrují na Opavsku a Ostravsku, kde se předpokládá největší rozmnožení kůrovce v zemi. "V některých lapačích se objevilo přes 1000 brouků," řekl Půlpán. Lesníci a majitelé lesů by měli také hledat kůrovcem napadené stromy, které by mohly být zejména na osluněných krajích lesa. "Napadené stromy zatím nebudou mít charakteristické rezaté jehličí, ale poznají se podle závrtů do kmene stromu. Jehličí zrezatí až měsíc po napadení stromu," řekl Půlpán. Napadený strom se musí ihned pokácet. Když nejde rovnou na pilu a zůstane v lese, musí se kmen zbavit kůry nebo chemicky ošetřit. Samotné Lesy ČR, kterým patří asi polovina lesů v zemi, do ohrožených lesů rozmístily asi 40 tisíc lapačů, tedy asi o dvě třetiny více než loni. Na lapáky předem pokácely kolem statisíce zdravých stromů a na kontrolu lapačů si mimořádně najaly několik desítek brigádníků.
Vlastníkům lesa v záležitostech kolem kůrovce a opatření, která je proti jeho přemožení třeba přijmout, poradí většinou jejich odborní lesní hospodáři. Další informace, o povinnostech, které se jich týkají, naleznou vlastníci lesů v nařízení ministerstva zemědělství k této záležitosti a v doporučených technologických postupech při ochraně lesa proti kůrovcům, které jsou zveřejněny na internetových stránkách www.mze.cz, pod odkazem Lesní hospodářství. Ministerstvo zemědělství je vydalo společně s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti na základě šetření a poznatků z vlastní dozorové činnosti, kdy situaci vyhodnotilo jako mimořádnou okolnost v lesích podle § 32 odst. 2 lesního zákona.
Postihy za nevykácení napadených stromů a jejich neošetření mají v kompetenci obecní a krajské úřady.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down