30.04.2004 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Teplo probudilo kůrovce a lesníci se bojí kalamity

S příchodem teplého počasí začalo v těchto dnech rojení nebezpečného škůdce kůrovce, který může při přemnožení napáchat na smrkových porostech obrovské škody. "Pokud se rojení kůrovce podaří zachytit včas, nemusela by žádná kůrovcová kalamita nastat. Lesníci jsou v plné pohotovosti," řekl specialista podniku Lesy ČR na ochranu lesa Ladislav Půlpán.

Kůrovec se začal rojit v nižších polohách republiky do výšky 500 metrů nad mořem. Horské oblasti, kde je chladněji, by kůrovec mohl zasáhnout zhruba za měsíc. Letošní očekávané přemnožení kůrovce, který zimu skrytě přežil ve formě larvy, umožnilo loňské suché a teplé počasí. Pokud by se kůrovce nepodařilo zvládnout, mohla by nastat obdoba kalamity z roku 1995, kdy brouk zničil přes dva miliony kubíků dřeva. Hlavní metodou boje s kůrovcem je instalace feromonových lapačů a lapáků ze zdravých stromů. Lesníci nyní musí každých sedm až deset dní lapače a lapáky kontrolovat. "Pokud množství chycených brouků přesáhne určitou mez, musí se instalovat další lapače a nakácet další lapáky," řekl Půlpán. Velké odchyty brouků již Lesy ČR registrují na Opavsku a Ostravsku, kde se předpokládá největší rozmnožení kůrovce v zemi. "V některých lapačích se objevilo přes 1000 brouků," řekl Půlpán. Lesníci a majitelé lesů by měli také hledat kůrovcem napadené stromy, které by mohly být zejména na osluněných krajích lesa. "Napadené stromy zatím nebudou mít charakteristické rezaté jehličí, ale poznají se podle závrtů do kmene stromu. Jehličí zrezatí až měsíc po napadení stromu," řekl Půlpán. Napadený strom se musí ihned pokácet. Když nejde rovnou na pilu a zůstane v lese, musí se kmen zbavit kůry nebo chemicky ošetřit. Samotné Lesy ČR, kterým patří asi polovina lesů v zemi, do ohrožených lesů rozmístily asi 40.000 lapačů, tedy asi o dvě třetiny více než loni. Na lapáky předem pokácely kolem 100.000 zdravých stromů. Na kontrolu lapačů si mimořádně najaly několik desítek brigádníků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down