Teploty na jižní Moravě klesly pod nulu, meruňky plně kvetou, mráz je ohrožuje

Teploty na jižní Moravě v noci na dnešek klesly pod nulu, ale meruňky či broskvoně jsou už v plném květu. Stejně jako v předchozích letech hrozí pomrznutí budoucí úrody ještě dříve, než začne astronomické jaro. Z extrému v minulém roce je to posunutí ještě do většího extrému, řekl předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný.

Rané odrůdy meruněk vykvetly letos už na přelomu února a března a v dalších dnech začaly vykvétat další. Dnes už krajina Břeclavska, Znojemska či Hodonínska připomíná jaro v plném rozpuku. Meteorologové varují před možností nočních mrazů i v noci na úterý a na středu. Podle webu AgroRisk hrozí na jižní Moravě v těchto dnech střední riziko, v části Znojemska a Brněnska je riziko vysoké.

Sadů meruněk ubývá

Ovocnáři na tato dlouhodobá rizika reagují převážně tak, že zmenšují rozlohy sadů. Broskvoně z komerční produkce téměř zmizely už v dřívějších letech kvůli problémům s odbytem, avšak meruňky jsou stále žádané. Jenže v posledních deseti letech zmrzla úroda osmkrát. "Podle dat z loňského srpna poklesla celková výměra ovocných sadů na Moravě a ve Slezsku o 386 hektarů a bylo jich 3284 hektarů. Jsou v tom samozřejmě i meruňky," řekl Pokorný, který je také ředitelem Pomony Těšetice.

Podnik ze Znojemska míval před několika lety přes 50 hektarů meruněk, dnes jich má 16. Zatímco u jablek jsou důvody zmenšování výměry dané situací na trhu, na němž čeští prodejci čelí dovozu levnějších jablek z Polska, u meruněk je jednoznačným důvodem nejistota daná počasím, které zvyšuje riziko pomrznutí úrody. "Nyní jsme se dostali do stavu, kdy máme v sadech mladé stromy v nejlepší kondici. S další obnovou váháme, ale spíše do ní nepůjdem," řekl Pokorný.

Ekonomika sadů klesá

Léta neúrody se podepisují nejen na ekonomice sadů, ale také na vztazích s odběrateli. "V podstatě jsme ztratili kontakty na velkoobchody, protože jsme jim poslední roky neměli co prodat. To málo, co jsme měli, jsme udali na místním trhu. Už i lidé si zvykli, že meruňky nejsou, a zájem opadá. V dobrém roce jsme schopni vypěstovat 250 tun meruněk. Kdyby to nepomrzlo, určitě bychom se snažili dodavatelské vztahy obnovit," řekl Pokorný.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down