29.01.2001 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

TESCO a ASDA se distancují od GMO

Dva ze tří největších prodejců potravin ve Velké Británii, TESCO a ASDA 26. ledna oznámili, že všechny jejich masné výrobky vlastní značky budou vyráběny výlučně ze zvířat krmených pouze krmivem neobsahujícím žádné geneticky manipulované přísady. Rovněž se zavázali, že také jejich mléčné výrobky nebudou obsahovat žádné geneticky manipulované (GM) zdroje.

Greenpeace tento krok vítá a domnívá se, že bude mít významný dopad na mezinárodní obchod se sójou a kukuřicí, které jsou dvěmi nejvíce obchodovanými plodinami.

„Je to úžasná zpráva nejenom pro britské spotřebitele. Začíná to ve Velké Británii a my očekáváme, že evropský trh s geneticky manipulovanou sójou a kukuřicí se zhroutí také v zemích, jako jsou Německo, Francie a Itálie, které pravděpodobně budou tohoto příkladu následovat a přejdou na přirozenou potravu a krmiva. To představuje začátek konce geneticky manipulovaných přísad v potravinovém řetězci Evropy,“ prohlásil Lorenz Petersen, koordinátor genetické kampaně Greenpeace.

Zatímco významní prodejci doposud vylučovali geneticky manipulované (GM) přísady z potravin určených pro lidskou spotřebu, geneticky manipulované plodiny obsažené v krmivech nadále zaplavovaly Evropu. Přes 80 % dovozu GM sóji a kukuřice bylo určeno jako krmivo pro zvířata, která poskytují maso a mléčné produkty.

Tři největší prodejci potravin ve velké Británii se nyní zavázali dodržovat standard, který zakazuje GM přísady v jejich mase a mléčných výrobcích. Tím třetím, který také opouští geneticky manipulovaná krmiva, je známý řetězec supermarketů Sainsbury. Další nadnárodní společnosti, jako například Carrefour, Wiesenhof a McDonald´s nedávno oznámily svůj záměr prodávat a používat pouze zvířata, která nebyla krmena geneticky mnaipulovaným krmivem.

Rozsáhlé odmítání geneticky manipulovaných krmiv bude pohromou pro nadnárodní obchodníky s obilninami, jako je Cargill, který dodává většinu geneticky manipulované sóji a kukuřice do Evropy. Dosud tyto společnosti zneužívaly svou monopolní pozici a ignorovaly jasný požadavek na dodávky nemanipulovaných krmiv do Evropy a dalších zemí.

Toto oznámení bude mít také dopad na rozhodování zemědělců a farmářů ve Spojených státech a dalších zemích, které GM plodiny vyvážejí, zda budou tento rok geneticky manipulované plodiny sázet. Většinu trhu se sójou, o který Spojené státy přišly v důsledku jejich neschopnosti oddělovat geneticky manipulované a nemanipulované plodiny, získala totiž Brazílie, kde je pěstování geneticky manipulovaných plodin zakázáno (3).

„Dalším naléhavým krokem pro evropské vlády je zavést vhodný systém značení potravin, které pocházejí ze zvířat krmených GM krmivy. Ani spotřebitel, ani zemědělec totiž nejsou schopni odmítnout geneticky manipulované výrobky, dokud nebudou existovat pravidla, která dodavatele a výrobce přinutí, aby geneticky manipulované ingredience v krmivech označovali,“ zdůraznil Petersen.

Společnost TESCO vlastní supermarkety také v České republice. Greenpeace v ČR nyní jedná s vedením této společnosti a naléhá, aby TESCO přijalo stejný standard jako v domovské Velké Británii také u nás a pro začátek alespoň vyloučilo GM přísady ze všech potravin svých vlastních značek. Vedení společnosti TESCO Greenpeace přislíbilo vyjádřit se do konce ledna.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down