08.09.2008 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Testování živého skotu na BSE

Kanadští vědci oznámili, že se jim podařilo nalézt způsob jak zjistit u živého skotu takzvanou nemoc šílených krav. Dosud laboratoře potřebovaly část mozkové tkáně, nyní by jim měl podle agentury Reuters stačit jen vzorek moči.

Vědci v moči nakažených zvířat objevili určitý vzorec bílkovin. Tento vzorec by se mohl stát základem pro rozeznání takzvané bovinní spongiformní encefalopatie, která je známá spíše pod zkratkou BSE. Doposud lékaři potřebovali vzorek mozkové tkáně, aby našli priony, což jsou vysoce infekční bílkovinné molekuly, které jsou za tuto chorobu zodpovědné. K dosažení výsledku u dosavadní metody je zapotřebí několik dní. Postup také nemůže být proveden na živých zvířatech či lidech. "Doufáme, že znalosti, které jsme získali během tohoto výzkumu, nakonec povedou k živým testům," řekl David Knox, který je jedním z vědců Veřejné zdravotnické agentury kanadské Národní mikrobiologické laboratoře ve Winnipegu. "Mělo by být možné vyvinout také podobné testy pro jiné živočišné druhy, včetně lidí s Creutzfeldt-Jakobovou nemocí (CJD). Močové testy na CJD by lékařům mohly pomoci zúžit možné diagnózy pro lidi s demencí." Podle odborného žurnálu Proteome Science vědci porovnali čtyři vzorky skotu nakaženého BSE se čtyřmi vzorky zdravého dobytka. Vzorce bílkovinných změn byly stoprocentně přesné při určení nemocných zvířat. Podle Stefanie Czubové z Kanadské agentury pro kontrolu potravin by objev mohl zjednodušit a zlevnit testovací proces. Obětí zatím málo probádané nákazy se v Británii stalo již přes 100 tisíc zvířat. Infikovaný dobytek se nejdříve chová agresivně, později ztrácí orientaci a upadá do bezvládného stavu. 
V České republice bylo v minulých letech zjištěno 28 nakažených kusů dobytka, letos chorobu veterináři zatím neodhalili u žádného zvířete. Náklady na vyšetření skotu dosáhly v Česku 1,2 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down