26.04.2006 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Testy potvrdily nákazu virem H5N1 u všech dvanácti labutí

Při testování dvanácti labutí, které byly nalezeny na jihu Čech, byl prokázán nebezpečný vir H5N1. Nákaza se objevila u dvanácti labutí, které byly všechny nalezeny na jihu Čech. Ptačí chřipka dosud v Česku nebyla zjištěna v žádném chovu. Na ptačí chřipku bylo vyšetřeno zhruba 2300 kusů uhynulých ptáků a drůbeže, sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Na přítomnost viru ptačí chřipky se testují uhynulí volně žijící ptáci (podezřelé větší úhyny, u vodních druhů i jednotlivé kusy), dále domácí drůbež, která náhle hromadně uhynula, a také exotičtí ptáci. V počtech vyšetření drtivě převládají uhynulí volně žijící opeřenci, kterých bylo od počátku roku prověřeno 2038.
Vyšetřují se také opeřenci v ochranných pásmech a pásmech dozoru okolo nálezů ptačí chřipky. Testy se provádí z odebrané krve a výtěrů. Dosavadní vyšetření v okolí nálezů jsou negativní, řekl Duben.
U drůbeže chované v pásmech kolem dosavadních případů ptačí chřipky, musí příslušná krajská veterinární správa posoudit rizika a následně může povolit přepravu zvířat na jatka. Jihočeští veterináři podle Dubna zatím žádné riziko nezaznamenali, a není proto důvod odmítat jatečnou drůbež z chovů ve stanovených pásmech.
Vyšetřování se provádí v tuzemsku v Národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha a také Státní veterinární ústavy v Jihlavě a v Olomouci. Pražská laboratoř může již potvrzovat i typ viru H5N1. Pozitivní vzorky se ale stále posílají do referenční laboratoře EU v britském Weybridge, která vytváří kolekci kmenů viru ze všech míst výskytu v Evropě.
Funguje také Evropskou komisí schválený monitoring pro rok 2006. Ten počítá se sérologickým vyšetřením z krve chované drůbeže, nosnic, krůt, kachen a hus v počtu 1930 vzorků. Součástí monitoringu je virologické vyšetření výtěrů od živých ptáků v chovech a odlovených divokých kachen a bažantů, předpokládaný počet vzorků je čtyři sta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 138MB (27.6% of 500MB)