03.06.2014 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Testy zatím neodhalily příčinu

Žádný z laboratorních testů Státní zemědělské a potravinářské inspekce neodhalil příčinu zdravotních potíží lidí, kteří konzumovali cherry rajčata z Maroka. Nepodařilo se to ani jiným dozorovým orgánům v Evropě. Příčinou nebyla ani bakterie Escherichia coli. Izolovaný kmen neprodukoval zdraví škodlivý shigatoxin, sdělila dnes v tiskové zprávě Eva Běťáková ze SZPI.

    Laboratorní testy našly u šarže, kterou prodával Penny Market, zmíněnou bakterii. Escherichia coli má však řadu kmenů, z nichž jen některé produkují toxické látky. "Nepodařilo se prokázat ani další látky spojené s možným závažným onemocněním," doplnila Běťáková. Inspekce u odebraných vzorků prověřovala v předchozích dnech přítomnost zhruba 300 látek, zejména reziduí pesticidů, mikrobiologické kontaminace a norovirů. Přítomnost žádné z nich se však nepodařilo prokázat.
Stažení šarží, které SZPI nařídila v polovině května, však zůstalo v platnosti. Přistoupila k němu poté, co Francie umístila zprávu do systému rychlého varování RASFF. Zdravotní komplikace v této zemi postihly 16 lidí, šlo zejména o zvracení, zažívací potíže a křeče.
Prodávání jiných šarží cherry rajčat z Maroka je možné, za bezpečnost potravin odpovídají provozovatelé obchodů. Inspekce spotřebitelům doporučuje čerstvou zeleninu i ovoce řádně omýt pitnou vodou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down