Těžba dřeva ve Zlínském kraji vloni meziročně mírně vzrostla

Těžba dřeva ve Zlínském kraji loni meziročně vzrostla přibližně o 0,46 procenta. Přesáhla 1,092 milionu metrů krychlových, předloni činila zhruba 1,087 milionu metrů krychlových. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Dosud rekordní objem těžby dřeva zaznamenali statistici v regionu v roce 2018, v souvislosti s odstraňováním stromů napadených kůrovcem a likvidací rozsáhlých polomů tehdy dosáhla 2,354 milionu metrů krychlových.

Více než polovinu vytěženého dřeva tvořila nahodilá těžba

Více než polovinu dřeva vytěženého ve Zlínském kraji tvořila i v roce 2023 takzvaná nahodilá těžba. Zahrnuje především odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. Nahodilá těžba loni obnášela 612 303 metrů krychlových. Kvůli kůrovci a dalším škůdcům bylo vytěženo 300 212 metrů krychlových dřeva, polomů se týkalo 187 867 metrů krychlových vytěženého dřeva. Kůrovec decimoval smrkové lesy v kraji především před několika lety, od roku 2021 se situace podle lesníků výrazně zlepšila. Na jehličnaté stromy připadlo z celkové loňské těžby ve Zlínském kraji 815 024 metrů krychlových vytěženého dřeva, z toho na smrky 697 432 metrů krychlových. Právě smrky oslabené suchem napadá kůrovec, snadno je následně vyvrátí vítr. Borovicového dřeva loni lesníci ve Zlínském kraji vytěžili 60 736 metrů krychlových. Kůrovcová kalamita, přetrvávající sucho a větrné smrště zavinily v minulých letech v regionu likvidaci stovek tisíc stromů. Obnova zdevastovaných lesů, v nichž mnohde vznikly rozsáhlé holiny, potrvá léta a přijde nejspíše na desítky až stovky milionů korun. Kvůli kůrovci mizely v minulých letech ve Zlínském kraji lesy především v okolí Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a v Hostýnských vrších. V několika posledních letech se však stav lesů v regionu výrazně zlepšil a už není kalamitní. Ekologičtí aktivisté a někteří odborníci tvrdí, že lesy lze díky jejich značné schopnosti obnovy bez obav ponechat vlastnímu osudu. Lesníci naopak dávají přednost preventivním zásahům, aby se kůrovec nerozšířil i do nepostižených oblastí. V celé České republice se za minulý rok podle ČSÚ vytěžilo téměř 18,493 milionu metrů krychlových dřeva, zhruba o 6,617 milionu metrů krychlových méně než v roce 2022. Nejvyšší objem vytěženého dřeva byl v Jihočeském kraji, kde přesáhl 2,472 milionu metrů krychlových. Následoval Plzeňský kraj přibližně s 2,189 milionu metrů krychlových. Ve Zlínském kraji je podle statistiků 158 996 hektarů lesních pozemků, což je pátá nejnižší rozloha mezi kraji.*

skládka dřeva v lese

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down