Těžba dřeva z lesů v Moravskoslezském kraji třetím rokem po sobě klesla

Z lesů v Moravskoslezském kraji bylo v loňském roce vytěženo 1,2 milionu metrů krychlových dřeva. Oproti roku 2020, kdy bylo vytěženo 1,65 milionu metrů krychlových, je to pokles o 26,8 procenta. Těžba v kraji klesla třetí rok po sobě. Nejvyšší byla v roce 2019, kdy vrcholila kůrovcová kalamita, přesáhla tehdy tři miliony metrů krychlových dřeva. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

S 1,2 milionu metrů krychlových byl celkový objem těžby dřeva v Moravskoslezském kraji mezi všemi regiony Česka čtvrtý nejnižší. "Z tohoto množství tvořily jehličnany 89,3 procenta, přičemž nejvíce se těžil smrk (milion metrů krychlových bez kůry). Podíl listnatých dřevin na těžbě v kraji se meziročně zvýšil o 3,3 procentního bodu na 10,7 procenta s převažující těžbou buku (69 292 metrů krychlových bez kůry)," uvedl Patrik Szabo z krajské správy ČSÚ.

Meziroční pokles objemu těžby dřeva v Moravskoslezském kraji o 26,8 procenta (441 979 metrů krychlových) byl mezi regiony druhý největší, vyšší úbytek zaznamenal pouze Jihomoravský kraj (o 32,9 procenta). Celé Česko zaznamenalo pokles objemu těžby dřeva o 15,4 procenta, přičemž jen ve čtyřech krajích objem těžby meziročně stoupl.

Objem zpracované nahodilé těžby, tedy odstraňování poškozených či nemocných stromů, činil loni v Moravskoslezském kraji 863 202 metrů krychlových a tvořil téměř 72 procent z celkového množství vytěženého dřeva. Oproti roku 2020 to znamenalo u objemu meziroční pokles o 40,7 procenta (téměř o 592 000 metrů krychlových), největší v Česku.

Největší část nahodilé těžby tvořilo v kraji dřevo poškozené hmyzem, především kůrovcem. Celkově se takto zasaženého dřeva vytěžilo 306 953 metrů krychlových (meziročně o 53 procent méně) a šlo o 35,6 procenta celkové zpracované nahodilé těžby dřeva v kraji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down