14.12.2004 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tisíce lidí podepsaly protestní petici drobných vinařů

Téměř 12 tisíc lidí podepsalo do dnešního dne petici domácích malých vinařů proti příliš přebujelé administrativě v jejich oboru. Vinohradníci se navíc obávají, že požadavky kontrolních orgánů na evidenci a tisícilitrová hranice výroby vína bez registrace ke spotřební dani znechutí pěstitele a mohla by vést až k devastaci krajiny.

Podle jednoho z organizátorů, starosty Starého Poddvorova na Hodonínsku Františka Strýčka předají vinaři petici Parlamentu ČR nejpozději v lednu příštího roku.
Petiční výbor tvoří ještě starostové obcí Hovorany a Hýsly Josef Grmolec a Tibor Skalka. Ministr financí Bohuslav Sobotka prohlásil, že pokud jde o zvýšení limitu přihlášení vinařů ke spotřební dani, nemá resort žádný problém. Připomněl, že poslanci i senátoři již schválili zdvojnásobení limitu na 1000 litrů. "Dovedu si představit i další posun této kvóty, důležité však je, aby nebyl problém ze strany Evropské unie," řekl k tomu ministr financí.
Ministerstvo zemědělství se naopak vinařům vyhovět nechystá. Hugo Roldán z tiskového odboru uvedl, že 1000 litrů pro osobní spotřebu pokládá resort za zcela dostatečné množství. Podle požadavků vinařů by ideální kvóta produkce pro vlastní potřebu bez nutné registrace měla činit až 3000 litrů, nejméně ale 2000 litrů. Další zvyšování kvóty bez přihlášky ke spotřební dani by ale navíc podle něj mohlo narazit na schválené předpisy Evropské unie. "Vinaři kritizují zvýšení administrativy, ale spíše jim vadí, že nyní bude zřejmě snazší kontrola a odstranění takzvané šedé ekonomiky," soudí Roldán.
Strýček upozornil, že vinaři nehodlají jít proti vládě s protestními akcemi či demonstracemi. Preferují spíše spolupráci a dohodu. Pěstitelé vinné révy chtějí prosadit do zákona mimo jiné takzvaný statut malovinaře se svobodným prodejem hroznů z vinic o rozloze do 0,5 hektaru. Kritizují i vyplňování asi dvou desítek tiskopisů a hlášení na nejrůznější instituce při prodeji i jen jednoho litru vína. Přihlášení do kontrolního systému kvůli minimálnímu prodeji vede k trvalému sledování vinaře ze strany finančních orgánů, které je podle jejich názoru jen obtěžuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down