22.02.2005 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tisíce maďarských rolníků žádaly demisi ministra zemědělství

Několik tisíc zemědělců protestovalo dnes kolem poledne před budovou parlamentu v Budapešti proti agrární politice vlády. Dav farmářů, kteří se začali sjíždět do hlavního města již v pondělí na stovkách traktorů, požadova odstoupení ministra zemědělství Imre Németha a premiéra Ference Gyurcsánye. Podle očitých svědků se demonstrující zemědělci uklidnili až poté, co hlavní pořadatel protestu István Jakab ze svazu zemědělských sdružení oznámil, že úřadu předsedy vlády a ministerstvu zemědělství předali petici s požadavky.

Protestanti požadují zejména, aby jim vláda vyplatila údajně bezdůvodně zadržované dotace a daň z přidané hodnoty. Nedostatek peněz je podle nich důvodem problémů farmářů s likviditou. Navíc tvrdí, že bez těchto peněz nemohou zahájit přípravy na blížící se jarní práce. V hlavním městě chtějí zůstat až do té doby, než vláda splní jejich požadavky.
Ministr zemědělství Imre Németh dnes dopoledne uznal, že resort měl dříve vyplatit podpory zemědělcům. Zároveň oznámil, že v zájmu urychlení vyřizování žádostí o dotace zvýšil počet lidí, kteří se tomu budou věnovat. Opozice však vládu za tento přístup kritizuje. Podle Zoltána Lengyela z nejvlivnější maďarské opoziční strany Fidesz si vláda nedokáže poradit s problémy zemědělství a zpožděním ve vyplácení dotací dostala na pokraj krachu desetitisíce farmářů. Podle jeho slov navíc ani rozpočet na letošní rok neobsahuje žádné peníze na kompenzace pro podnikatele v zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down