Tisíce Maďarů demonstrovaly proti novým předpisům o kácení

Tisíce Maďarů v závěru minulého týdne před sídlem parlamentu protestovaly proti uvolnění pravidel pro těžbu dřeva, která vycházejí vstříc zvýšené poptávce po palivovém dříví v důsledku prudce rostoucích cen plynu a elektřiny. Uvedla to agentura Reuters.

Vláda premiéra Viktora Orbána s odkazem na následky války v sousední Ukrajině začátkem tohoto měsíce uvolnila předpisy o těžbě dřeva, což by podle ochránců životního prostředí a opozice mohlo urychlit odlesňování a poškodit životní prostředí.

Maďarsko je v energiích závislé na Rusku a premiér Orbán tvrdě lobboval, aby zajistil výjimku ze sankcí Evropské unie na dovoz ruské ropy. Zároveň zakázal vývoz paliv, včetně palivového dřeva, z Maďarska.

Demonstraci svolalo zelené hnutí LMP, které má v parlamentu pět ze 199 poslanců.

Vláda tvrdí, že Maďarsko může vytěžit 3,5 milionu metrů krychlových palivového dříví ročně a že uvolnění pravidel bylo potřeba kvůli nárůstu poptávky. Ta částečně vzrostla i tím, že Orbán omezil dotování cen energií pro domácnosti.

Seškrtání dotací podle prodejce eMAG způsobilo, že poptávka po kotlích na tuhá paliva, včetně uhlí a palivového dřeva, vzrostla oproti loňskému červenci téměř dvanáctinásobně. Vláda tvrdí, že těžba dřeva by se zvýšila pouze v případě nouze. Některé ekologické skupiny už ale bijí na poplach.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down