06.05.2015 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tisíce podpisů proti zákazu dovozu sudového vína

Do Poslanecké sněmovny dorazila včera petice proti zákazu prodeje zahraničního sudového vína. Sešlo se pod ní 99 322 podpisů a další přibývají. Uvedl to místopředseda Sdružení obchodníků vínem a vinoték Pavel Tůma, který petiční archy do sněmovny přinesl. Petice je namířena proti připravované vládní novele zákona o vinařství a vinohradnictví, jež má od roku 2016 omezit prodej sudového vína z dovozu.

Ministr zemědělství Marian Jurečka již dříve řekl, že zahraniční sudová vína nebo vína vyrobená v tuzemsku z dovezených hroznů se podle připravované změny zákona budou stáčet do balení určeného pro konečného spotřebitele. Obal by nemělo být možné znovu naplnit. Zákazníci tím podle něj získají větší jistotu, že si nekupují pančované víno.
Domácí vinaři budou moci sudové víno prodávat ve svých sklepech či prodejnách a ve smluvních vinotékách. Smlouvy by měla nově evidovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
V petici však stojí, že schválení novely v připravované podobě by mělo devastující vliv na sektor vinařského průmyslu, který se zabývá prodejem a distribucí sudových vín. „Zároveň by tento zákaz ukončil činnost stávajících vinoték a obchodníků,“ stojí v textu.
Téměř sto tisíc podpisů pod peticí je podle Tůmy výrazem toho, že mnoho lidí chce zachovat dosavadní systém prodeje sudových vín. „Pokud bychom se měli zařídit podle novely zákona, sudových vín bude možné prodávat zhruba tak asi jenom deset procent ze stávajícího stavu. Budou to jenom sudová vína země původu Česká republika,“ řekl Tůma. „Zbytek ale v republice není, takže se bude muset každopádně dovážet,“ zdůraznil.
Organizátorům petice jde podle něj hlavně o zachování míst ve vinotékách, odkud by se trh přemístil do supermarketů. Nevratné obaly navíc něco stojí a zamořují životní prostředí, uvedl.
Podle Svazu vinařů ČR stát přijde v důsledku černého trhu s vínem ročně o 2,5 miliardy korun. Nezdaněno skončí zhruba sto milionů litrů vína ročně. Sudové víno se u nás prodává zhruba na 30 tisících místech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down