19.10.2006 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tiskové prohlášení

Uvedené prohlášení je z jednání vedení KDU – ČSL s reprezentanty Agrární komory a zemědělských odborů. Toto jednání se uskutečnilo dnes, tedy dne 19. října 2006. Jeho účastníci posoudili současný stav českého zemědělství, požadavky Agrární komory ČR z pohledu rozpočtu 2007 a shodli se na následujících závěrech.

1) Situace českých zemědělců se po vstupu do EU nevyvíjí podle některých dřívějších prognóz a je velmi složitá. Trvale klesá rozměr českého zemědělství a jeho produkce je nahrazována rostoucími dovozy potravin a surovin pro zpracovatelský průmysl. Hlavním důvodem tohoto trendu je výrazný rozdíl v podmínkách, které mají čeští zemědělci ve srovnání se svými kolegy v EU.
2) V reakci na tento stav je třeba zabezpečit, aby uvedený rozdíl v podmínkách hospodaření byl minimalizován. Konkrétně to znamená docílit v rozpočtu 2007 plné možné dofinancování přímých plateb ze státního rozpočtu na úroveň 70% EU 15.
3) Navýšení přímých plateb nesmí jít na úkor výše stávajících rozpočtových položek Ministerstva zemědělství. Bylo by to nic neřešící „přendávání peněz z jedné kapsy do druhé“.

Zástupci KDU-ČSL ujistili delegaci zemědělských svazů, že křesťanští demokraté budou prosazovat dorovnání přímých plateb ze státního rozpočtu na rok 2007 na maximální povolenou výši. KDU-ČSL chápe podporu cílů zemědělských svazů jako logický krok, který navazuje na její dlouhodobou prioritu - podporu našeho venkova.

Prohlášení podepsali: úřadující předseda KDU-ČSL Ing. Jan Kasal, prezident Agrární komory ČR Ing. Jan Veleba, místopředseda Zemědělského výboru PS PČR Ing. Jiří Hanuš, předseda Zemědělského svazu ČR Ing. Miroslav Jirovský, člen zemědělské komise Ing. Jiří Blažek a viceprezident Agrární komory ČR Pavel Novotný.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 26MB (5.2% of 500MB)