V Tišnově na Brněnsku vznikly za dva roky tři minipivovary

Tři minipivovary vznikly za poslední dva roky v Tišnově na Brněnsku. Přitom do roku 2015 ve městě se zhruba osmi tisíci obyvateli nebyl žádný. Další minipivovary přibývají i v okolí. Přesto si majitelé provozů myslí, že odbyt si jejich pivo najde. Na jižní Moravě je nyní kolem padesátky minipivovarů, v Tišnově je hustota těchto provozů na hlavu patrně nejvyšší.

Jako první přesně před dvěma lety začal v Tišnově Pivovar Tišnov s. r. o. Jeho ředitel a vrchní sládek Petr Peška tvrdí, že jeho provoz vaří prakticky na maximum a problémy s odbytem nemá. "Náš výstav letos bude cca 1500 hektolitrů a kdyby byl výstav obou dalších minipivovarů obdobný, pak pokryjí zhruba třetinu spotřeby lidí ve městě. Tedy to, jestli minipivovary ustojí svou existenci, nezávisí na odběru Tišnova a o nějakém konkurenčním boji nemůže být řeč," uvedl Peška.

Podle něj je problém spíš v tom, že naprostá většina restaurací v Tišnově je pod smlouvami s velkými pivovary a nemohou čepovat jiná piva. Peška představil Tišnovské pivo poprvé 11. listopadu 2015. Zhruba ve stejné době vznikl pivovar Květnice a koncem loňského roku se přidal pivovar Grádo. "Zřejmě více subjektů mělo pocit, že by si Tišnov zasloužil pivovar. My máme sídlo v Předklášteří a snažíme se navázat na tradici pivovaru, který zde měl dlouhou tradici. Vzhledem k tomu, že v Předklášteří nebyl vhodný prostor, máme provoz ve dva kilometry vzdáleném Tišnově," uvedl Miloslav Polák z minipivovaru Květnice.

Také podle něj Tišnov znamená pro pivovar jen malou část odbytu. "Dobře funguje prodej koncovým zákazníkům z Tišnova a okolí. Odbyt do restaurací je spíše Brno a okolí," uvedl Polák. Jeho provoz se chce odlišit chutí, která je prý u větších pivovarů stále více unifikovaná především kvůli tlaku na snížení výrobních nákladů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down