Toman chce fond rizik pro zemědělce

Prezident agrární a potravinářské komory Miroslav Toman chce, aby v Česku při Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu (PGRLF) vznikl fond nepojistitelných rizik. V případě katastrof, proti kterým se farmáři nemohou pojistit, by jim byly škody z fondu kompenzovány. Podobný systém je v zahraničí běžný, v Česku se o vytvoření fondu řadu let mluví, ale bez konkrétního výsledku.

"Mohli by tam přispívat zemědělci, od státu by tam mohly jít peníze také," řekl Toman. "Čerpat by z fondu mohli ti, kdo by do fondu přispívali," dodal. Mezi nepojistitelná rizika pojišťovny zpravidla řadí sucho, nadměrné srážky v období sklizně a tržní rizika, například neočekávaný dramatický pokles cen komodit. Katastrof a živelných pohrom v posledních letech přibývá, největší škody způsobují zemědělcům zejména povodně.
Podle odborníka na zemědělské pojištění Jiřího Havelky z makléřské společnosti Renomia Agro měly v minulosti zájem zapojit se do systému také komerční pojišťovny. Postupem času však jejich zájem opadl. Pojištění zemědělcům v Česku nyní nabízí sedm pojišťoven.
To, že jedním z nástrojů pro řešení rizik v zemědělství by mohl být podobný fond, v pátek potvrdil ministr zemědělství Marian Jurečka. O možnostech podpory zemědělského pojištění prý jednal s šéfem PGRLF Martinem Karbanem.
Zvýšený zájem o zemědělské pojištění v posledních několika letech podporují státní dotace. PGRLF je zemědělcům poskytuje až do 50 procent na pojištění speciálních plodin. Polovinu nákladů mohou farmáři získat také na pojištění hospodářských zvířat proti nákaze. Podle Havelky dosahuje celkový trh zemědělského pojištění okolo 1,2 miliardy korun.
Jurečka řekl, že zvažuje, zda má stát i nadále pojištění zemědělcům dotovat. Svou pozitivní úlohu podle něj již státní podpora v předchozích letech splnila. Pokud by od dotací stát však měl do budoucna upustit, hodlá jednat s pojišťovnami o snížení marží u pojištění pro zemědělce, tak, aby bylo pojištění pro farmáře finančně únosné. Marže pojišťoven jsou podle ministra příliš vysoké.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down