Toman chce podpořit střední zemědělské školství

Agrární komora ČR chce podpořit zemědělské střední školství v České republice vybudováním pěti moderních center praktického vzdělávání. Ve školních podnicích je často zastaralá technika, která neumožňuje získat kvalitní praktické znalosti. Centra by sloužila žákům z celé země, řekl novinářům po jednání s Asociací krajů ČR prezident agrární komory Miroslav Toman.

Dvě by měla být zaměřena na zemědělství, jedno na zahradnictví a vinařství, jedno pro lesní činnosti a jedno smíšené pro rybáře a včelaře, uvedl Toman. Podle něj by v budoucnu mělo být podobné centrum v každém regionu. Peníze na vybudování center by měly být z evropských dotací, žadateli o ně by byly kraje ve spolupráci s agrární komorou. Podle Tomana je to velká šance vytvořit kvalitní vzdělávání.

Pardubické hejtmanství se v regionu soustředilo například na Střední školu zemědělskou a veterinární v Lanškrouně. Modernizaci již podstoupil školní statek. Po rekonstrukci a modernizaci staré budovy ve škole vznikne malá mlékárna a dojírna a odborné učebny s přímým napojením na zpracovatelský provoz. Součástí projektu je i modernizace sklepních prostor, které se budou využívat pro technologii zrání sýrů a masa. Celkové náklady projektu jsou téměř 12,8 milionu korun, z toho deset milionů zaplatí Evropská unie, zbytek pokryje kraj ze svého rozpočtu. Podle hejtmana Martina Netolického bude kraj usilovat o to, aby právě škola v Lanškrouně byla jedním z center praktického vzdělávání.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *