Toman: Systém přerozdělování dotací by mohly zjednodušit sazby na produkci

Ministerstvo zemědělství poslalo k notifikaci Evropské komisi zjednodušující systém na přerozdělování některých národních dotací. Pro získání peněz by se prokazovala produkce, řekl v rozhovoru končící ministr Miroslav Toman (ČSSD). Jaké programy by do nového systému mohly konkrétně spadat, přesně nesdělil.

"Jde o tzv. sazbový systém. Ten by se měl každý rok revidovat a vyhodnocovat," uvedl ministr. Podle něj by mělo jít o nástroj, kdy zemědělec na základě své produkce bude dostávat fixní částky například z programů, jako je podpora pro prvovýrobce nebo pro zpracování živočišných produktů. "Mohlo by to snížit státní administraci," dodal Toman. Podobně by se měla sazbou řešit třeba podpora chovu prasnic.
Téma zjednodušování zemědělských dotací patří v zemědělství mezi tradiční. Prakticky každý ministr slibuje jejich zjednodušení, na konci jeho působení ale zemědělci většinou uvádějí, že slib nezvládl splnit.
V národních zemědělských dotacích se v posledních letech přerozděluje kolem pěti miliard korun. Do živočišné výroby by mělo jít v příštím roce zhruba 3,5 miliardy korun, do rostlinné výroby 471 milionů korun, do potravinářství 848 milionů a přibližně 200 milionů korun na další aktivity.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down