Toman: Vláda by měla v nejbližší době projednat koncepci potravinářství

Podle státního tajemníka ministerstva zemědělství Miroslava Tomana by měla dostat v nejbližší době vláda k projednání koncepci potravinářského průmyslu. Dokument, který zpracovaly MZe a Potravinářská komora, předpokládá zřízení zvláštního úřadu pro potraviny. Na jednom místě by se tak soustředilo řízení a dozor nad potravinářským průmyslem. Zřizovatelem úřadu by bylo MZe, které by se přejmenovalo na Ministerstvo zemědělství a výživy ČR.

Prezident PK Jaroslav Camplík označil prosazení koncepce za jednu z priorit po svém znovuzvolení do čela komory. Přijetí dokumentu je podle něj žádoucí vzhledem ke strategickému významu potravinářství. Podle ředitele Konfederace potravinářského a nápojového průmyslu zemí EU (CIAA) Raymonda Destina by měl mít specializovaný orgán či úřad zaměřený na bezpečnost potravin každý členský stát, neboť toto odvětví je největším průmyslem v Evropě s ročním obratem 700 miliard eur.
Úřad pro potraviny má asi polovina států v unii, ale ne všude funguje dost efektivně. Z nových členů se jeho budováním zabývá vedle Česka také Maďarsko, uvedl Destin. Podle Tomana koncepce shrnuje nejdůležitější změny, kterými by potravinářství mělo projít po vstupu do EU. Cílem ministerstva je dosáhnout v odvětví vyšší stupeň zpracování a vyšší přidanou hodnotu výrobků. Nezbytné jsou proto inovace i restrukturalizace některých oborů, čemuž mohou pomoci peníze ze strukturálních fondů EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *