Toman: Vyšší DPH zhorší kvalitu potravin

Zvýšení daně z přidané hodnoty na 19 procent by zhoršilo kvalitu prodávaných a dovážených potravin a zvýšilo výdaje nízkopříjmových domácností za potraviny na zhruba 25 procent. To by přitom ČR přiblížilo k úrovni méně vyspělých států. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to včera uvedl předseda Potravinářské komory Miroslav Toman. Miroslav Toman.

„Zvýšení DPH zvýší výdaje nízkopříjmových skupin za potraviny na 25 procent, u středněpříjmových na 20 procent. To dále povede k nákupu levnějších a méně kvalitních potravin a dostaneme se tak na úroveň málo vyspělých státu,“ uvedl Toman. Na Slovensku podle něj zvýšení DPH na 20 procent vedlo k poklesu potravinářského průmyslu až o 30 procent.
Toman rovněž upozornil, že se může zvýšit objem přeshraničních nákupů potravin a dovoz nekvalitních potravin. Toman k tomu dodal, že tak není vůbec jisté, že by vyšší daně zvýšily i výběr. „Vidíme to u alkoholu nebo například u nafty,“ dodal.
Ministr zemědělství Ivan Fuksy však uvedl, že dopady zvýšení DPH do ceny potravin očekává jeho úřad přibližně stejné jako při posledním zvýšení snížené sazby DPH z pěti na devět procent. Zvýšení DPH by se tak podle ministra mělo promítnout do cen potravin ne v plné výši, ale jen zhruba čtvrtinově.
„Z toho, co se chystá, mám veliké obavy, a myslím si, že to skončí blbě,“ uvedl v pořadu prezident Agrární komory Jan Veleba. Všechny sousední země kromě Slovenska mají podle něj na potraviny nižší sazby. „Nárůst bude mít dramatický dopad na prvovýrobce, tedy i na zemědělství,“ dodal.
Fuksa současně upozornil, že zvýšení DPH bude nezbytné v případě, že vláda nepřistoupí k razantním úsporám v činnosti jednotlivých ministerstev. „Pokud nebude vůle k úsporám, tak dojde se zvyšování daní nebo snižování sociálních dávek. Ta diskuse je ale na začátku a situace nebude podle mého názoru tak dramatická,“ uvedl.
Premiér Petr Nečas (ODS) v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu připustil možnost zvýšení DPH na 19 procent. Sníženou sazbu by pak měly mít léky, knihy a tiskoviny. Návrh podle MfD prosazuje spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Proti se staví Věci veřejné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *