29.01.2007 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Top–up postaru

Národní doplňkové platby pro letošní rok budou rozdělovány stejným systémem jako dosud, to znamená na vyjmenované plodiny na orné půdě, na chmel, len a velkou dobytčí jednotku. Potvrdil to ministr zemědělství Petr Gandalovič na semináři ve Žďáru nad Sázavou. Ministerstvo totiž uvažovalo i o druhé variantě, kdy by se tyto podpory poskytovaly zjednodušeným způsobem, a to na hektar zemědělské půdy.

Podle Gandaloviče je však diskuse, kterou rozpoutala bývalá ministryně zemědělství Milena Vicenová správná, protože k tomu směřuje Evropská unie. „Ale jde o to, že nemusíme být první,“ prohlásil Gandalovič.
Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba již dříve uvedl, že pokud by byly přijata varianta vycházející z principu jednotné platby na plochu, znamenalo by to ve své podstatě další snížení rozměru českého zemědělství v citlivých komoditách. „Ohrožené vybrané komodity, pro které byly tyto finanční prostředky až dosud rezervovány, by se totiž musely „dělit“ se sektory, které v režimu přímých plateb dosud žádný nárok na takovou podporu neměly,“ sdělil Veleba.Podle odhadů agrární komory by přijetím tohoto materiálu došlo ke snížení „top-upové“ obálky v neprospěch ohrožených sektorů zhruba o 0,8 miliardy. korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down