07.07.2010 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

TOP Zemědělského svazu

Devět nejlepších podniků v rámci 9. ročníku soutěže TOP Zemědělského svazu ČR bylo vyhlášeno minulý týden na společném zasedání výboru a kontrolní komise Zemědělského svazu ČR ve Větrném Jeníkově.

Podle organizátorů se do jejich ekonomických výsledků promítla krize v zemědělství, ale všechny oceněné podniky skončily v zisku. Jednotlivé firmy se opět vyhodnocovaly podle výrobních oblastí. V rámci kukuřičné a řepařské výrobní oblasti zvítězilo Agrodružstvo Tištín, které se stalo také absolutním vítězem soutěže. Za ním následoval Zemědělský podnik Kvasicko z Kroměřížska a jako třetí se umístilo Zemědělské družstvo Senice na Hané. Všechny podniky museli splňovat taková kritéria, jako je přidaná hodnota na pracovníka vyšší než 241 tisíc korun, zisk na pracovníka vyšší než 50 tisíc korun za rok a produkce na hektar za minulý rok musela převyšovat 43 tisíc korun za rok. Podíl přidané hodnoty na produkci v průměru let 2007 až 2009 pak měl být větší než 26 procent. V bramborářské výrobní oblasti musely podniky dosáhnout přidané hodnoty na pracovníka vyšší než 311 tisíc korun, zisk na pracovníka musel převyšovat 19 tisíc korun a produkce na hektar 30 tisíc korun. Podíl přidané hodnoty na produkci v průměru let 2007 až 2009 musel být vyšší než 29 procent. V této kategorii zvítězil podnik Lupofyt Chrášťany z Rakovnicka, který se do čela hodnocení dostal i v minulých letech. Za chrášťanskou společností následovalo Zemědělské obchodní družstvo Mrákov z Domažlicka a Zemědělské družstvo Dolní Újezd ze Svitavska, který na vrcholných příčkách soutěže není také nováčkem. V bramborářsko-ovesné a horské oblasti zvítězila ZS Dublovice a.s. z Příbramska. Druhé místo obsadilo Zemědělské družstvo vlastníků Štichovice a bronzovou medaili si odneslo Agro Liboměřice z Chrudimska. Přidaná hodnota na pracovníka musela být v této oblasti vyšší než 418 tisíc korun, zisk na pracovníka přes 71 tisíc korun. Produkce na hektar musela převyšovat 25 tisíc korun a podíl přidané hodnoty na produkci v daném průměru 22 procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down