16.06.2006 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Toxiny produkované sinicemi mohou mít vliv na vývoj a kvalitu ryb

Velké množství sinic ve vodních nádržích může mít vliv na vývoj i kvalitu ryb. Výzkumy totiž prokazují, že toxiny, které sinice produkují, se v těle ryb ukládají, převážně v trávicím traktu a kůži, ve svalovině je jich uloženo zhruba 15 až 20 procent, informoval Blahoslav Maršálek z Národního centra pro sinice a toxiny v Brně.

Doporučil, aby u ryb nalovených ve vodách s přemnoženými sinicemi lidé nepožívali vnitřnosti a kůži. Zároveň připustil, že výzkumy dopadu sinic na vývoj ryb jsou teprve v počátcích. Poukázal na fakt, že na rozdíl od vodárenských a rekreačních nádrží ale české zákony problém sinic v rybochovných nádržích nijak neupravují.
Sinicemi nejvíce zamořená nádrž v republice je Brněnská přehrada. Se sinicemi svádějí v létě pravidelně marný boj i nádrže Nové Mlýny na Břeclavsku, nádrže Orlík a Slapy na Vltavě, Plumlov na Prostějovsku, Máchovo jezero nebo Lipno.
Vliv většího výskytu sinic a jeho dopad na ryby a další organismy ve volné přírodě je jedním z dalších úkolů bádaní Centra pro sinice a toxiny. Loni vzniklo v Brně ve spolupráci Akademie věd ČR, Masarykovy univerzity a dalších organizací. V Česku sinice podle výzkumů centra poškozují vodu v 83 procentech nádrží. Na hladinách tvoří zelené povlaky a způsobují zapáchání vody. Tyto takzvané cyanobakterie působí zdravotní potíže koupajícím.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down