02.12.2011 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Transformace fondu má uspořit

Transformace Pozemkového fondu ČR, který má od roku 2013 být nahrazen nově vzniklým Státním pozemkovým úřadem, má v roce 2013 přinést státnímu rozpočtu úsporu zhruba 200 milionů Kč. Vyplývá to z odůvodnění návrhu zákonu o Státním pozemkovém úřadu, který vypracovalo ministerstvo zemědělství. Materiál je v současné době v meziresortním připomínkovém řízením.

Nový úřad má nejen spravovat a prodávat státní zemědělský majetek, což dnes dělá fond, ale také vykonávat veřejnou správu v oblasti pozemkových úprav a restitucí, které dnes vykonává soustava pozemkových úřadů. Zřízení Státního pozemkového úřadu má v prvním roce jeho existence zvýšit příjmy státního rozpočtu o 1,4 miliardy Kč a jeho výdaje o 1,2 miliardy, což má přinést úsporu 194 milionů Kč. Zpráva hovoří také o určitých blíže nespecifikovaných sociálních dopadech v souvislosti s předpokládaným propouštěním některých zaměstnanců. Počet schválených funkčních míst fondu dosahoval letos v červenci 819.
PF spravuje státní nemovitý a movitý majetek v zemědělství, prodává a pronajímá půdu, převádí majetek státu na obce. Vznikl k 1. lednu 1992. V současné podobě, kdy je právnickou osobou zapsanou v obchodním rejstříku, má fungovat do konce roku 2012. K 1. lednu 2013 by se měl stát organizační složkou státu podřízenou ministerstvu zemědělství. V době vzniku fondu spadalo do jeho správy zhruba 900 000 hektarů zemědělské půdy. Z nich měl urovnat restituční nároky lidí, kteří už z různých důvodů nemohli v restituci dostat zpět své původní pozemky. Fond jim poté jako náhradu přidělil půdu na jiném místě. V roce 1999 fond začal půdu také prodávat.
V současnosti fond disponuje 128 000 půdy určené k privatizaci. Převádět nelze 48 508 hektarů zemědělské půdy vyhrazené pro vypořádání církevních restitucí a více než 15 000 ha zařazených do rezervy státní půdy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down