30.05.2005 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Transparentní obchodování

Státní instituce by měly obchodovat prostřednictvím komoditních burz, je přesvědčen Ladislav Svoboda, předseda burzovní komory Plodinové burzy Brno. Nejde jen o to, že je tak tomu běžně ve světě, ale burzovní obchody jsou transparentní, brání korupčnímu prostředí a zaručují, že prodávající dostane za své zboží zaplaceno v určeném termínu.

O možnostech, které komoditní burzy nabízejí, a vyhlídkách jejich činnosti, rokovala mimo jiné v Brně konference Obchodní a produkční vztahy mezi východem a západem Evropy. Jak uvedl Ivan Poliačik, generální sekretář Komoditní burzy Bratislava (KBB), na slovenském plodinovém parketu se obchoduje hlavně se skladištními listy. To na našich burzách není možné. Protože burzovní obchody s obilím vlivem extrémní loňské sklizně a obrovských zásob váznou, zaměřují se v Bratislavě na další komodity. "Ti, kteří obchodovali na burze, se snaží prodat obilí na intervenční nákup," vysvětlil Poliačik. Zobchodováním prvního tisíce kubíků dřeva z těžby státních lesů rozjela v uplynulém týdnu KBB obchod s touto komoditou. Podle Poliačika musí státní podnik Lesy Slovenské republiky realizovat na burze 40 procent svých obchodů. Kromě dřeva se chce bratislavská komoditní burza zaměřit i na emise. Na jejich trhu zatím podle Poliačika fungují jen překupníci. Prodej přes burzu, který by měl začít v Bratislavě od prvního června, je však transparentní a státem kontrolovaný.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 6MB (1.2% of 500MB)