Při rozhodování o výstavbě bioplynové stanice 1MW ve Valašském Meziříčí bylo jako jedno z důležitých kritérii bráno v úvahu to, zda technologie BPS je schopna zpracovat vyšší zastoupení senáží v používaných vstupech.
Po vyhodnocení nabízených technologií renomovaných dodavatelů bioplynových stanic byla vybrána technologie firmy AgriKomp Bohemia s. r. o.
Tato technologie je vybavena systémem pádlových míchadel Paddelgigant. Jedná se o pomaluběžná míchadla umístěná ve fermentorech a dofermentorech po dvou proti sobě, která spolehlivě promíchávají celý profil hmoty ve fermentoru i při poměrně vysoké sušině. Pro využití travních senáží je tato skutečnost rozhodující. Proces míchání probíhá efektivně s poměrně nízkou spotřebou elektrické energie.
Hodnocené období bude bráno od 1. března 2012 do konce roku 2012, protože k uvedenému datu začala BPS pracovat na plný výkon.
Bioplynová stanice je v provozu od 4. ledna 2012.
Obsah sušiny ve fermentorech v hodnoceném období se pohybuje v rozmezí 9,4 až 13 %. Vlastní spotřeba elektrické energie z celkové vyrobené energie je nižší než 5 % a to včetně ztrát na trafostanici, které představují 1 až 1,1 %.
To znamená, že celková spotřeba elektrické energie bez vyskladňování koncových skladů je asi 3,8 procenta z vyrobené energie.
Bioplynová stanice využívá pouze suroviny zemědělského původu, tj. kukuřičnou siláž, travní senáž, kejdu skotu a prasat a trávu z veřejných prostranství, kterou dodávají obce.
Ve sledovaném období, kdy lze říci, že bioplynová stanice běžela na plný výkon, bylo spotřebováno celkem 14 176 t kukuřičné siláže, travní senáže a trávy. Z toho podíl travní senáže a trávy činí 5155, tj. 36,4 %.
Nejvyšší podíl trávy a travních senáží byl dodán v červenci loňského roku, kdy podíl dosáhl 45 % pevných vstupů. Po zkušenostech z plného provozu bioplynové stanice po dobu deseti měsíců lze říci, že na uvedené technologii je možno trvale použít 45% travních senáží z celkových používaných pevných vstupů. V hodnoceném období je spotřeba kejdy 5083 t, což ve vztahu k uvedeným pevným vstupům představuje 35,9 %.
Důležitým faktorem při využití travních senáží je způsob jejich sklizně, tak aby senážovaná hmota byla krátce řezaná, což zabezpečuje lepší kvalitu senážování a zlepšuje využití hmoty v procesu fermentace. Dále to snižuje odpor hmoty při procesu míchání, a tím spotřebu elektrické energie.
Dosavadní zkušenosti ukazují, že oproti kukuřičné siláži mají senáže při stejné sušině produkci metanu na úrovni asi 80 %.
Za optimální sušinu pro využití senáží v BPS považujeme hodnoty blízké 30 %. Při vyšší sušině není produkce metanu přímo úměrná obsahu sušiny.
Je možno konstatovat, že uvedená technologie je pro oblasti s vyšším zastoupením trvalých travních porostů vhodná a umožňuje intenzifikaci výroby na těchto plochách a účelné využití senáží pro provoz bioplynových stanic.
Technologii fermentorů a dofermentorů hodnotíme jako spolehlivou. Dosud měla minimální nároky na její opravy.
Ing. František Lev
Bc. Tomáš Vašina
Bioplynová stanice, spol. s r. o. Valašské Meziříčí