Třeboňští rybáři odhadují, že letošní výnos z výlovů bude průměrný

Třeboňští rybáři odhadují, že výnos z letošních podzimních výlovů bude přibližně 2300 tun ryb. Dnes slavnostně zahájili třídenní výlov největšího českého rybníku Rožmberk u Třeboně na Jindřichohradecku. Podle odhadů bude současný rok z hlediska výnosů průměrný. Největší podíl z vylovených ryb tvoří kapr. Uvedl to předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha. Společnost na podzim plánuje výlov přibližně 250 rybníků.

Sezónu ovlivnil nedostatek vody z předešlých let. Nepříznivé pro Rybářství Třeboň byly také chladné jarní měsíce. Podle kontrolních odlovů, které dělali, odhadují, že tento rok bude z hlediska výnosu průměrný, řekl Malecha.

Rožmberk podle něj nepatří z rybářského hlediska mezi atraktivní rybníky. Výnos z něj se každý rok pohybuje kolem 150 tun, což je na plochu více než 600 hektarů podprůměrné číslo. Nejvýnosnější rybníky se podle Malechy nachází směrem od Třeboně na Veselí nad Lužnicí. Zemědělská půda a krajina jsou tam úrodnější, což odráží i v rybnících. Mezi velice výnosné rybníky patří Horusický, Bošilecký, Dvořiště nebo Velký Tisý. Veřejnost přesto v největší míře navštěvuje právě Rožmberk. Příprava na samotný výlov trvá delší dobu a podílí se na ní řada lidí. Voda se vypouští zhruba dva týdny před výlovem. Vlastní výlov zaměstná 40 rybářů a stejný počet zajišťuje zázemí v okolí rybníku, dodal.

Vzhledem k tomu, že sezóna výlovů teprve začíná, nelze podle Malechy předvídat, jaká bude cena ryb na vánočním trhu. V současnosti se cena kapra při výlovech pohybuje od 75 korun za kilogram, uvedl. Loni před Vánocemi kupovali lidé třeboňského kapra za 77 až 87 korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *